Renkli PVC pencere profillerinin sıcaklık karşısında davranışlarının incelenmesi
Investigating behaviour of coloured PVC window profiles exposed to temperature
  1. Tez No: 252883
  2. Yazar: FATİH SERDAR VAROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMAGÜL KOLTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, renkli PVC pencere profillerinin sıcaklık karşısındaki davranışlarının ve sıcaklığın profil üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmada farklı marka ve geometrideki renkli PVC pencere profillerinin depolama koşullarındaki davranışları araştırılmış, 35°C, 40°C ve 45°C sıcaklıklarda test yapılarak kalıcı deformasyona neden olan sınır sıcaklığın tespit edilmesine çalışılmıştır. Üretilen renkli PVC profillerinin kaplama esnasındaki davranışları incelenmiştir. Ayrıca hazırlanan renkli profil reçetesindeki katkı maddelerinin etkisini görmek amacı ile farklı oranlarda reçeteler hazırlanıp sonuçlarına bakılmıştır. Depolama koşulları için uygun olan izolasyon malzemeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigating behavior of coloured PVC window profiles exposed to temperature and effects of the temperature on profile. In the study, behaviour of coloured PVC window profiles from different brands and geometries in storage conditions was researched and limit temperature causing permanent deformation was tried to determine by testing in 35°C, 40°C and 45°C temperatures. Behaviour of produced coloured PVC profiles during lamination was inversitgated. Furthermore results were investigated by preparing different recipes in order to determine effects of additives in prepared coloured profile recipe. Suitable isolatin materials for storage conditions was investigated.