Çift ve tek yanlı düzlemsel anigenişlemeli kanallarda türbülanslı akışın sayısal hesaplanması
Numerical computation of turbulent flow in single- and double-sided planar sudden expansions in channels
- Tez No: 252901
 - Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KARASU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, çift ve tek yanlı düzlemsel anigenişlemeli kanallarda sürekli, sıkıştırılamayan, kompleks çevrintili türbülanslı akışın kapsamlı bir çalışmasının sayısal hesaplama sonuçları sunulmaktadır. Hibrit yöntemiyle geleneksel sonlu hacim metodunu kullanarak, SIMPLE (Semi-Implicit Method for Pressure Linked Equations) algoritmasına dayanan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Standart yüksek Reynolds sayılı k-epsilon türbülans modeliyle beraber, süreklilik ve momentum korunum denklemlerinin sayısal çözümleri, iteratif bir sayısal çözüm tekniğini kullanarak sağlanmıştır. Katı cidarlar yakınında cidar fonksiyonları kullanılmıştır. Çift ve tek yanlı düzlemsel anigenişlemeli kanallarda çeşitli kesitlerde, yerel akış yönü hız profilleri, türbülans kinetik enerji, türbülans kinetik enerji kaybolma miktarı, efektif viskozite profilleri, geri akışın geometrik yeri, kanallardaki üst cidar ile alt cidar kayma gerilmesinin dağılımı, cidar sürtünme katsayısı ile cidar statik-basınç katsayısının değişimi için sayısal hesaplamalar sunulmuş ve deneysel ölçümlerle karşılaştırılmıştır. Sayısal hesaplama sonuçları deneysel bulgularla iyi uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the results of an extensive study of numerical computation of steady, incompressible complex turbulent seperated recirculating flow in single- and double-sided planar sudden expansions in channels are presented. Employing the conventional finite-volume method with a hybrid scheme, a computer program based on the SIMPLE (Semi-Implicit Method for Pressure Linked Equations) algorithm has been developed. Numerical solutions of the conservation equations of mass and momentum, together with the standard high-Reynolds-number k-epsilon turbulence model, are obtained using an iterative numerical solution technique. Near the solid boundaries, wall functions are employed. Numerical computations for local streamwise velocity, turbulence kinetic energy, turbulence kinetic energy dissipation rate, effective viscosity, locus of flow reversal, streamwise variation of centre-line velocity, distribution of wall static-pressure coefficient, skin friction coefficient and distribution of wall-shear stress along top and bottom wall of planar sudden expansion flow geometry are presented and compared with experimental measurements. The results of numerical predictions show good agreement with experimental data.