Mermer yataklarında sondajlar yardımı ile yapılan rezerv tahmininin arazi verileri ile iyileştirilmesi
Improving marble deposit reserve estimation results made by data acquired from boreholes using data acquired from field observations
- Tez No: 252902
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Prodem Ltd. Şti. firmasına ait bir mermer sahasında konumsal interpolasyon yöntemlerinden biri olan uzaklığın tersi ile ağırlıklandırma yöntemi kullanılarak rezerv tahmini yapılmıştır. Sondajlardan elde edilen değerler litolojik olarak sınıflandırılmış, detaylı istatistiksel inceleme için bu veriler konumsal veriler ile ilişkilendirilerek sayısal arazi modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan sayısal modeli iyileştirmek amacı ile araziden toplanan veriler kullanılmış ve sonuçlar sadece sondajlardan elde edilen veriler ile oluşturulmuş model ile karşılaştırılmıştır.Veri tabanı oluşturmak, oluşturulan veri tabanını analiz etmek ve üç boyutlu blok modellere dönüştürmek amacı ile Rockworks yazılımından faydalanılmıştır.Yapılan rezerv tahmin sonuçlarının doğruluğunu test etmek amacı ile gerçek üretim verileri ile tahmin verileri karşılaştırılmıştır. Sadece sondaj verilerinden yararlanarak yapılan tahminde r = 0,44 korelasyon katsayısı ile pozitif yönde orta derecede bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Arazi verileri ile iyileştirilmiş modelden yararlanarak yapılan rezerv tahmininde ise r = 0,62 korelasyon katsayısı ile pozitif yönde kuvvetli bir ilişki oluştuğu gözlenmiştir.Tahmini üretim verileri üzerinden blok verimi hesaplanmış ve sahanın blok veriminin %63,9 olacağı öngörülmüştür. Gerçek üretim verileri üzerinden hesaplama yapıldığında ise sahanın gerçek veriminin %41,2 olduğu tespit edilmiştir. i
Özet (Çeviri)
In this study, reserve estimation of a quarry owned by Prodem Ltd. Şti. has been made using one of the positional interpolation methods named inverse distance weighting.. The data sets obtained from boreholes have been converted to lythological classification charts and these data sets have been associated with positional data for detailed statistical analysis to create numerical terrain models. Data acquired from field observations are used to improve the estimations calculated using borehole data and results have been compared.Rockworks software is used to create a database, analyze the database and to form 3D block models.To check the accuracy of the estimation, the results have been compared with the actual production value. The correlation co-efficient calculated using data sets acquired from boreholes has been found as ?r=0,44?. The correlation co-efficient calculated after improvement of data sets using data acquired from field observations has been found as ?r=0,62?.The calculated value of block productivity using the estimated production values has been found as %63,9. However, block productivity value calculated using the real production values was %41,2.