Yüksek kaliteli süreçlerde uygulanabilir kontrol grafikleri ve ekonomik tasarımına bir yaklaşım
Control charts for high quality processes and an approach to economic design of control charts
  1. Tez No: 252916
  2. Yazar: ŞEBNEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH BURNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Shewhart Kontrol Grafikleri, basit uygulama olanağı ve süreç durumunu açıklayıcı bir şekilde belirleme özelliklerinden dolayı sıkça kullanılan tekniklerdir. Fakat bu teknikler, günümüz endüstrisinin hızla gelişen teknolojisi ve devamlı artan sürekli gelişim ihtiyacı gibi nedenlerle yetersiz kalabilmektedirler. Süreç kusurlu oranının, bin parçada bir veya milyon parçada bir seviyelerinde olduğu, elektronik eşya parçaları veya elektronik devre üretimi gibi yüksek kaliteli süreçlerde Shewhart Kontrol Grafiklerinin kullanımındaki uygunsuzluklar fazlalaşmaktadır. Sunulan çalışmada, bu uygunsuzluklar ile nedenleri belirtildikten sonra bu uygunsuzlukların giderilebilmeleri için alternatif bir kontrol grafiği yaklaşımı olan“Birikimli Hatasız Ürün Sayısı Kontrol Grafiği”üzerinde durulacaktır.Çalışmada ele alınan bir başka konu ise kontrol grafiklerinde ekonomik tasarımdır. Birikimli hatasız ürün sayısı kontrol grafiğinin ekonomik tasarımı için bir model ve bu modelin bir işletmede uygulaması sunulmuştur. Son olarak kontrol grafiklerinde ekonomik tasarımın avantajları ve dezavantajları belirtilmiş, diğer tasarım yöntemleri ile karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shewhart Control Charts are widely used in industry because of their ability of monitoring process characteristics explicitly and their simplicity in application. Since industrial developments increase day by day and continuous improvement come into question more and more, applying Shewhart control chart techniques can be inappropriate in some situations. These inappropriatenesses increase when these control chart techniques are used in high quality processes. High quality processes are processes that have defective proportion at levels such as parts per million or parts per thousand. This study undertakes to give information on these inappropriatenesses and their reasons. After explaining these inappropriatenesses, an alternative approach to eliminate them, which is called ? Cumulative Count of Conforming Control Chart?, is presented.In the study, ?Economic Design of Control Charts? is also examined. A mathematical model for economic design of cumulative count of conforming control chart and an application of this model is presented. Advantages and disadvantages of economic design of control charts are pointed out, comparisons of the economic design and other control chart designs are made.