NOAA uydu verileri ile İskenderun Körfezi'nden Mersin Körfezi'ne kadar olan kıyı şeridindeki kirlenme boyutlarının araştırılması
- Tez No: 25292
- Danışmanlar: PROF. DR. URAL DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
-50- ÖZET Bu araştırma da NOAA - 11 uydu serisinin sayısal verilerinin görüntü zenginleştirme metodunu kullanarak, Mersin körfezinden iskenderun körfezine kadar olan kıyı şeridindeki kirlenme boyutlarının araştırılmasını içeren bir çalışma yapılmıştır. Bu araştırmayı Çukurova üniversitesinin Uzaktan Algılama Merkezinde ve Mikrovax - II işletim sistemi ile NOAA - 11 uydu serisinin 1 Ağustos ve 28 Eylül 1991 tarihli sayısal verilerinin görüntüleri ile çalışılmıştır. Bu uydu verisinin ham görüntüsüne, görüntü zenginleştirme ve otomatik eşitleme metodlarını uyguladıktan sonra üç değişik bandında (görülebilir, infrared ve termal) kombinasyon uygulaması yapılmıştır. Daha sonra bu bandların histogramları çıkarılmıştır. Histogram çıktısından da Ortalama parlaklık ve Standart sapma değerleri "de bulunmuştur. Bu bandların verdiği parlaklık değerlerine göre karşılaştırma yapılmıştır. Bu bandların histogram değerlerinden saptanan parlaklık değerinin en fazla termal bandlara ait olduğu bulunmuştur. Termal ( 4. ve 5 ) bandlar deniz suyunun verdiği yansıma ile denizde sıcak su akıntısı ve deniz suyu sıcaklığı tesbitlerinde kullanılabilir.-51- Bu araştırma da kullanılan uydunun sayısal verilerinin görüntülerinden deniz ve oşenoğrafik çalışmalarda kulanılabileceğini fakat uydunun ayırdedebilme gücünün kirletici kaynakları ayırdedebilecek kadar yeterli olmadığı elde edilmiştir. Kıyı kirliliğini saptamak için, kullanılan uydu verilerinin piksel boyutlarının çok küçük olmasından dolayı, bu düzeyde bir araştırma için yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Gelecekte bilimsel kuruluşlara ve araştırıcılara, araştırılması gereken yeni konular ve hedefler çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
-52- SUMMARY In this research, A study has been carried out about the size of the pollution along the coast by using the methods of NOAA - 11 which image enhancement and satellite digital data of Mersin gulf and iskenderun gulf. This research have been studied, in University of Çukurova Remote Sensing Center by Mikrovax - II working system taken by the images of digital data NOAA - 11 satellite series during Agust 1 st and September 28 th 1991 date. After the image enhancement ( contrast streech ) and automatic equalization (auto equalise) methods are to NOAA satellite series digital data raw image are used different bands ( visible, infrared and thermal ) combination tests are made. The histogram of this bands have been received from this histogram Median brightness and Standard deviation have been found out. The brightness of the bands have been compaired according to their values. It has been determined that the most brightness value which has been pointed out from histogram values belongs to thermal (4. and 5.) bands. It is defined that these bands are used to find out the sea temperature, sea warm streams from sea reflection-53- In this study. It has been proved that the digital data of satellite used in this research in sea and ocenographic studies, but the spatial resolution can not be sufficient to resources which can pollute. It has been determined that the size of the pixes are not sufficient to find out the coast pollution by means of satellite data as they are so small. Lots of new subjects and objectives will be come out the science institues and researchers in the future.