NOAA uydu verileri ile Çukurova Bölgesinde sıcaklık haritası
Mapping temperature in the Çukurova region using NOAA satellite data
- Tez No: 77035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT PEŞTEMALCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada NOAA uydusunun APT formatlı Nisan ve Temmuz 1998 tarihli Adana ili çevresine ait AVHRR verileri kullanılarak kara ve deniz yüzey sıcaklıktan bulunmuş ve bu değerlerin Adana Meteoroloji bölge Müdürlüğünden alman Adana merkeze ait yer ölçümleri ile ilişkisi çıkanlmışıtr. Sonuç olarak yer ve uydu verilerinden hesaplanan sıcaklık verileri arasında Nisan 1998 R2 =0.900245 ve Temmuz 1998 R2 =0.9082 olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Yayınırlık, Otamatik Resim Geçişi(APT),Sıcakhk, Dalga sayısı, Kara cisim
Özet (Çeviri)
In this work, APT formatted of NOAA AVHRR data dated in April and July 1998 were used to find the land surface and sea surface temperatures and this data was correlated with the ground data taken from the Director of Adana Regional Meteorology Affairs. As the result of this work, the correlation between the temperatures calculated from the satellite data and obtained from the ground were found as R2 = 0.900245 for April and R2 =0.9082 for July. Key Words : Emissivity, Automatic Picture Transmission (APT), Temperature, Wave number, Black body.