Palaemonetes turcorum Holthuis, 1961 (Palaemonidae, Decapoda)'un larval gelişiminin incelenmesi
Larval development of Palaemonetes turcorum Holthuis, 1961 (Decapoda, Palaemonidae)
  1. Tez No: 252920
  2. Yazar: TUĞRUL ÖNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sakarya nehir sistemi için endemik bir tür olan Palaemonetes turcorum Holthuis, 1961'un larval gelişimi laboratuvar şartlarında incelenmiştir. İnceleme sonrasında Zoea I, Zoea II, Zoea III ve Postlarva I, Postlarva II olmak üzere toplam 5 larval evre kaydedilmiştir. Bu inceleme esnasında dişi ve erkek bireylerin morfolojilerinde meydana gelen değişimler not edilmiş ve üreme, çiftleşme ve yumurtlama dönemlerindeki davranışlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The larval development of Palaemontes Turcorum, which is an endemic species in the river system of Sakarya, has been studied. Followig the study, five larval stages have been recorded under the names of Zoea I, Zoea II, Zoea III and Postlarva I, Postlarva II. During the study, the changes in the morphologies of fmale and male members have been recorded and the behaviours of the propagation, mating and egglaying stages have been compared.