Mezopotamya karidesinin (Palaemonetes mesopotamicus Pesta, 1913) bazı biyolojik özellikleri
Some biological aspects of Mesopotamia shrimp (Palaemonetes mesopotamicus Pesta, 1913)
  1. Tez No: 382509
  2. Yazar: HALİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAZ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma da Temmuz 2012 ile Haziran 2013 tarihleri arasında Asi Nehri'nde yakalanan 412 adet Mezopotamya karidesi (Palaemonetes mesopotamicus Pesta, 1913) türünün bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Bu örneklerin % 30,58 (126)'i erkek ve % 69,42 (286)'i dişilerden oluşmaktadır. Mezopotamya karidesinin karapas uzunluğu 3,6 mm ile 11,6 mm arasında, total uzunluğu 11,0 mm ile 45,9 mm arasında, ağırlığının ise 0,031 g ile 1,213 g arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, was to investigate, some biological aspects of 412 Mesopotamia shrimp (Palaemonetes mesopotamicus Pesta, 1913) specimens caught from Asi River, between July 2012 and June 2013. Among 412 specimens, 30.58% (126) were identified as males and 69.42% (286) as females. Carapace length of all specimens ranged between 3.6 and 11.6 mm, total length ranged from 11.0 to 45.9 mm, and weight ranged between 0.031 and 1.213 g for Mesopotamia shrimp.