Regulation and competition aspects of WiMAX services in Turkey
Düzenleme ve rekabet yönleriyle Türkiye'de WiMAX hizmetleri
- Tez No: 252933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TANYER EYYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda, özellikle son on yılda, Genişbant Telsiz Erişim (GTE) Hizmetleri hızlı bir şekilde gelişmiş ve adım adım dünyaya yayılmıştır. Günümüzde, bu gelişme otoritelere telekomünikasyon düzenleme stratejileri alanında öncülük etmektedir. Bu tez çalışmasında; WiMAX (Mikrodalga Erişim için Dünya Çapında Birlikte Çalışabilirlik) hizmetlerinin pazar payı ve rekabet durumu incelenmiş, sistem performans testleri yapılmış ve Türkiye'deki yetkilendirme süreci için gereken koşulların ne olacağı sorusu yanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially the last decade, Broadband Wireless Access (BWA) Services have been rapidly developed and deployed to the world step by step. Nowadays, this development leads authorities to the field of telecommunication regulation strategies. This thesis study will examine the market share and competition case, test the system performance of WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) services and investigate the required conditions for authorization process in Turkey.