Design of mobile DVB-T single frequency network(SFN) to cover İstanbul-Ankara highway
İstanbul-Ankara otoyolunu kapsamak için mobil alışa uygun DVB-T tek frekans ağı tasarımı
- Tez No: 252935
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA K. BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul yerleşim alanını, İstanbul-Ankara Otoyolunu, E-5 Karayolunu ve Ankara-Çevreyolu ile çevrelenmiş Ankara yerleşim alanını kapsayacak, mobil alışa uygun bir DVB-T Tek Frekans Ağı tasarlanması amaçlanmaktadır. DVB-T Standardının iki farklı modu olan, 2k ve 8k modları için ayrı ayrı Tek Frekans Ağı tasarımları yapılacak ve tasarım sonuçları kıyaslanacaktır. Çalışma sonuçlarını göstermek ve en uygun tasarımı elde etmek için, RTVplan isimli bir simulasyon programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to implement a DVB-T Single Frequency Network (SFN) for mobile reception which will cover the populated area of İstanbul, the İstanbul-to-Ankara-Highway, E-5 Road and the populated area of Ankara which is surrounded by the Ankara-Ring Highway. In this thesis, it will be designed DVB-T SFN Networks for mobile reception in two different DVB-T modes which are 2k and 8k modes. According to results of the SFN networks, the more suitable one for mobile reception will be obtained. A simulation software with a name of RTVplan is used to show the results and obtain the optimum design.