Sağlık turizmi yönünden Erzin içmelerinin çevre düzenleme ilkeleri
  1. Tez No: 25294
  2. Yazar: ABDULLAH KELKİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
92 6. ÖZET Bu araştırma. Hatay iline bağlı Ersin ilçesinde bulunan İçmelerde yürütülmüştür. Araştırma alanı, kuzeyde Osmaniye, güneyde Dörtyol, doğuda Amanos Dağları., batıda ise Adana -İskenderun E- 6 Karayolu ile sınırlanmıştır. Ersin içmeleri Ye yakın çevresi gerek turistik, gerekse doğal güzellikler açısından ülkemizin en çekici yörelerinden biridir. Sahip olduğu bu değerler eski dönemlerde olduğu gibi günümüzde de yöreye iç ve dış turizm yönünden büyük bir canlılık kazandırmaktadır. Bu çalışmada, Ersin İçmelerine yönelik fiziksel planlama önerileri getirilmiştir. çalışmanın birinci bölümünde konu ile ilgili kavramlar açıklanmıştır. Ayrıca çeşitli sözcüklerin yer aldığı bir sözlük hazırlanmıştır. Maden sularının tarihsel gelişimleri, mimari buluntular ve bilimsel yaklaşımlara dayanarak anlatılmış, ülkemizde ve Dünya' daki maden sularının tarihsel g e 1 i ş imi e r i sınıf land ı r ı İmi ş 1 1 r. Daha s onra ülk emi zd ek i sağlık turizm merkezlerinin rekreasyonel ve turistik faaliyetler yönünden durumları ortaya konulmuş ve Ersin İçmeleri! nin ülke sağlık turizmi ve rekreasyonu içindeki yeri saptanmıştır. İkinci bölümde araştırma alanında turistik ve rekreasyonel etkinlikler açısından değer taşıyan alanlar, iklim, eğim durumu, büyük toprak grupları, arazi kullanım yetenek sınıfları, jeolojik ve hidrolojik yapı, doğal bitki örtüsü, yerleşimler ve ulaşım ile turistik ve çekicilik sağlayan olanaklar açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, 3ağlık turizm merkezlerindeki kür ve rekreasyon birimlerinin planlanması ve tasarımı için öneriler anlatılmıştır. Bu önerilere dayanarak Ersin İçmeleri* ne yönelik rekreasyonel ve turistik fiziksel alan planlama modeli geliştirilmiştir.95 Open and Green Land sone). A planning tothese zones is developed. At the end of study, the proposals for other lands in the research area is developed.
Özet (Çeviri)
94 7. SUMMARY This research was carried out in Thermal Waters which is in Ersin Town of Hatay. This area is surrounded by Osmaniye in north, Dörtyol in south, Amanos Hountains in east, Adana -İsk end edun E-5 International highway in west. Ersin Thermal Waters and environs with its touristic and natural beauties one of the most attractive sites of our country. These values are still the main reason for the touristic activities, as they were in the past. In this study, physical planning proposals to Ersin Thermal Waters is developed. In the first chapter of the study, the historical development of mineral waters are explained considering scientific approaches and architectural ruins. The historical development of mineral waters in our country and in the world are classified. After levels of recreational and touristic atcions of health tourism centers in our country.were laid out the importance of Ersin Thermal Waters in out- country health tourism and recreation is determined. In the second chapter, in research area having touristic and recreational potential are evaluated. Climate, slopes, soil groups, land -use capability classes, geological and hydrological structure, natural vegetation, circulation and settlements and touristic attraction facilities arerated accordingly. In the third chapter, is devoted to the proposals in planning and designing of cure and recreation units of health tourism centers, depending upon to these proposals recreational and touristic physical land planning model to Ersin Thermal Waters is developed. According to the this model four different suitability sones for cure, recreational and tour is tics uses have been determined accordingly (Center sone. Recreation zone. Settlement zone.95 Open and Green Land sone). A planning tothese zones is developed. At the end of study, the proposals for other lands in the research area is developed.