Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi araştıma uygulama çiftliğinde mevcut tarımsal yapılar (Ahırlar kümesler ağıllar) üzerine bir araştırma
- Tez No: 25295
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Hayvan Barınakları İşletmelerinde işletme içi üretim çalışmalarıyla hayvani an n üretim performanslarını etkileyen önemli etmenlerden biri de verim düzeyleri yüksek hayvanların elde edilmesi ve beslenmenin yanında hayvanların barındırılacağı tarımsal yapılar olmaktadır. Bu araştırmanın amacı Çukurova bölgesinde Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliğinde mevcut Hayvan Barınekları,Ahırlar,Ağıllar ve Kümeslerin özellikleri ve geliştirme olanaklarını saptamak ve incelemektir. Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliğinde mevcut Ahırlar, Ağıllar ve Kümesler incelenmiştir Bu incelemenin sonuçlanaşağıdaki gibi özetlenmiştir. 1-Bu hayvan Barınaklarında çevre Koşullarının Kontrolü İncelenmiştir. 2-Bu Yapılar Genelde Araştırmalara uygun olmadığı halde ekonomik olarak işletilmektedir. 3-Bu işletmede de yalnız bir ağıl mevcut olup su, ulaşım ve emniyet sorunları yönünden çok yakın gelecekte kapatılacaktır. 4-Köprüköy Besi sığırcılığı İşletmesi geliştirme ve onarıma uygun görülmemiştir. Zira bu işletme Adana kent içinde kalması ve Üniversiteden uzaklığı ve yaydığı kötü koku çevrede yaşayan insanları rahatsız ettiğinden kapatılması ve bu işletmenin Üniversite arazisine taşınması daha uygundur. 5-Tanmsa) yapıların taban yüzeyi özellikle kesimhanelerde pürüzlü beton olduğundan temizlik yönünden sorun yaratmaktadır. 6-Kesimhaneler otomatik kesim makinelerine sahip olmayıp hayvan kesimleri yerde yapılmaktadır. 7-Kesimhanelerin duvarları yeterli yükseklikte fayans ile kaplı değildir. 8-Vapılarda yeterli gezinme alanı ve çevre drenajı ihmal edilmiştir. 9-Yapıların hiç birinde tavan ve yalıtım yoktur. 10-Vapılarda malzeme olarak birike! kullanılmıştır. 11 -Yapıların hepsi kapasitelerinin üstünde kullanılmaktadır. 12-Temizlik ve hijyen koşullarının sağlanması açısından,barınaklarda duvarların mutlaka iç ve dıştan sıvanıp badanalanması gerekir. 13-Barınaklarda ısı ve nem dengesinin sağlanabilmesi, havalandırmanın etkinlik kazanması amacıyla çatıda yalıtım yapılması uygun olur.Araştırma Alanındaki hayvan barınaklarının yapısal özellikleri ve karakteristikleri ile pesitli literatürlerde belirtilen planlama Kriterlerinin ışığı altında Çukurova Bölgesi İklim Koşullarına uygun olarak 3 değişik tip tanmsal yapı ( Ahır, Ağıl, Kümes ) planları değişik kapasitelerde geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary Farm Structures are the most important factors influencing managment practices in animal production. Thus, farm structures should be designed with consideration of regional climatic conditions and technical requirements; and constructional work should be carried out accordingly. The objective of this study was to evaluate the constructional characteristics and development prospects of farm structures present in the Çukurova region, where significant development and increase occured in the cattle barns, sheep housing and poultry houses at the Research and Production Farm of the Faculty of Agriculture. Cattle barns, sheep housing and poultry houses present at the Research and Production Farm of the Agricultural Faculty were surveyed. The results of the survey carried out can be summarized as follows: 1- Environmental control in the farm structures surveyed were not sufficient enough for profitable animal husbandary. 2- These structures in general were not suitable for research purpose but those are managed economic in an economical way. 3- There is only one sheep housing that will be enclosed in the near future, because there are number of problems related water, communication and security. 4- Beef cattle barn at the Köprü Köy is not suitable for development and maintainance, because it is in the vicinity of Adana and odor from this barn may be harm to the people who live close by. 5- The floor of many farm structures and especially in slaughtering houses are rough concrete and are not suitable. This creates a serious problem hygiene. 6- The sloughtering house does not lique any automatic cutting machinary and the animals were si ought hered by hand. 7- The walls of slaughtering house does not have sufficiently hight ceramic cover. 8- There were no stoolling area and no dranaige for the farm structures were provided. 9- None of the structures has any insulation under the roof. 10- In all structures, concrete blocks were used as on the construction material. 11- All the structures have been used over his capacities. 12- To provide hygienic conditions, the walls should be plastered on both sides and also white washed.13- Heat and humidity balance in the structures to be constructed should be provide in the region, roof isolation shoud be practiced for efficient ventillation. In the light of data obtained about the existing conditions and characteries of the farm structures in the research area and the basic design criteria given in various literatures from all over the world, 3 differen types of farm structure (cattle barns, sheep housing, poultry house) plans for the different sizes have been developed for Çukurova climatic conditions.