Atık lastiklerinin yönetimi ve monofillerdeki fiziksel ve kimyasal davranışlarının incelenmesi
Waste tire management and investigation of the physical and chemical behavior of waste tire monofill sites
- Tez No: 252940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Endüstrinin hızla gelişimi ile atık miktarı ve çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Katı atıklar halen tüm dünyanın temel problemlerinden birisidir. Bu çalışmada atık araç lastiklerinin çevreye verebilecekleri zararları ve yararlı şekillerde yeniden kullanımları araştırılmıştır.Atık lastikler, geçici ve nihai depolanmaları esnasında toprak ve su ile temas halindedir. Özellikle farklı iklim ve zemin şartlarında lastiklerin, etkileşimde olduğu çevreye çeşitli ağır metaller karışmakta ve bu metaller çevresel riskleri beraberinde getirmektedir. Bu etkilerin ortaya çıkmasıyla atık lastiklerin çeşitli şekillerde yeniden değerlendirilmesi önem kazanmış, bu çalışmada atık lastiklerin yönetimine değinilerek monofillerdeki depolanmaları sırasındaki fiziksel-kimyasal davranışlarının incelenmesi için çeşitli deneyler gerçekleştirilmiştir.Bu çalışma sonunda elde edilen veriler ile atık lastiklerin yönetimi, yasal durum ile ilgili temel bilgileri ve lastiklerin atıldığı/depolandığı alanlarda çözünme reaksiyonları sonucu oluşan sızıntı sularının toprak ve yeraltı suyunu inorganik ve organik maddelerle kirletebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Variety and amount of waste has been increasing every day with the industry's rapid growth. Solid wastes are still one of the fundamental environmental problems of the world. In this study, possible harmful effects of waste vehicle tires and beneficial reuse alternatives of were investigated.Waste tires are in contact with soil and water during temporary and final storage. Especially in different climatic and soil conditions various heavy metals from waste tires could interact with the environment and those metals brings environmental risks together. Nowadays waste tire recycling methods has become more important with harmful effects. Therefore, various experiments were carried out to investigate the physical-chemical behavior of waste tires during the disposal on the monofills sites. The management of waste tires was also deeply explored.Waste tire management, basic information of legal status and contamination of soil and groundwater with organic and inorganic species from tire leachate has been put forward with the obtained data at the end of this study.