Kalıcı mıknatıslı senkron generatörlerin sensörsüz direkt tork kontrolü
Sensorless direct torque control of permanent magnet synchronous generators
- Tez No: 252948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde rüzgar türbini uygulamaları için silindirik kutuplu, yani yüzeymontajlı, Permanent Magnet Synchronous Generator (KMSG)- Kalıcı MıknatıslıSenkron Generatörlerin- Direct Torque Control (DTK) methodu ile kontrol edilmesiamacıyla kontrollörler tasarlanmış ve test edilmiştir. Önerilen sistemMATLAB/Simulink® yardımıyla tasarlanmış ve simule edilmiştir. Kontrol edileceksistem elemanlar, KMSG, mekanik bölümler ve güç konvertörü Simulink®kullanılarak modellenmiştir.Uygulanan Konvertör yöntemi akı ve tork komutuna dayalı DTK dür.Modelleme safhasını arzulanan sistem cevabın salayacak kontrolör parametrelerininbelirlenmesi izlemiştir. Sistemin en yaygın şekilde kullanılan anahtarlama tablosunagöre test edilmesinin ardndan, daha yüksek enerji verimliliği ve kontrollörperformans sağlamak üzere farklı konvertör anahtarlama teknikleri incelenmiştir. Sonolarak, konum-sensörü olmaksızın DTK uygulanması amacıyla rotor Ihz ve konumkestirici prensipleri verilmitir.
Özet (Çeviri)
The thesis deals with the design and simulation of the sensorless Direct TorqueControl (DTC) of a non-salient pole, i.e. a surface-mounted, Permanent MagnetSynchronous Generator (PMSG) for wind turbine applications. The proposed systemis designed and simulated by the aid of MATLAB/Simulink®. The system elementsto be controlled, namely PMSG, drive train and power converter, are modelled usingSimulink®.The employed converter control strategy is flux and torque command basedDTC. Modelling stage is followed by the determination of the controller parametersleading to the desired system response. Upon completion of the testing of the systemunder most commonly used switching table, different converter switching techniquesare examined in order to achieve higher energy efficiency and better controllerperformance. Last but not least, rotor speed and position estimator principles areintroduced with the aim of having position-sensorless DTC.