Elektromanyetik dalga soğurucu malzemeler ve kırınım optik elemanlar kullanarak horn antenlerde hüzme genişliği davranışının incelenmesi
Investigation of beamwidth behavior on horn antenna with electromagnetic wave absorber and diffractive optics materials
  1. Tez No: 252947
  2. Yazar: AHMET TEBER
  3. Danışmanlar: DR. FATİH DİKMEN, PROF. DR. BEKİR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
RSM ve polietilen/parafin gibi kırınım optik malzemeleri kullanılmıştır. 12.4-18 GHz frekans bandında (Ku Band) çalışma frekansına sahip horn antenin hüzme genişliğinin davranışı incelenmiştir. Kırınım optik malzemesi olan polietilen/parafin malzemeler Frensel Bölgesel Düzlem Anten (FZPA) geometrisi verilerek modellenmiş ve horn anten için tampon hazırlanmıştır. Hazırlandıktan sonra bu tamponlar RSM malzemeler ile kaplanmıştır. Radar soğurucu malzemelerin network analizör ile saçılma parametreleri (S-Parametreleri S11 ; Yansıma- S21 ; Geçirme) ölçülmüştür. (-3) dB düştüğü noktalar arasındaki açılar (Beamwidth angles) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
radar absorbing materials (RAM) and polyetilen/ paraffin as diffractive optic materials are used. Beamwidth behavior on the Horn Antenna working in 12.4-18Ghz (Ku Band) frequecy band is investigated.Polyetilen/ paraffin as diffractive optic materials is simulated based on Fresnel Zone Plate Antenna geometry. In this geometry buffers for antennae are prepared.Then buffers are shielded suitably with RAM materials.Scattering Parameters (S-Parameters S11; Reflection- S21 ; Transmission) are measured. The points which the radiated power is decreasing (-3) dB are determined.