Taşınmaz fiyat değerlemesi ve model belirleme
The real estate evaluation and create model
- Tez No: 252949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında ülkemizde taşınmaz değerlemesi açısından gelinen aşama irdelenmektedir. Mevcut yasa ve yönetmeliklere göre taşınmaz değerleme yöntemleri ve uygulamaları araştırılmaktadır. Ülkemizde taşınmaz değerleme yöntemleri arasından en çok tercih edilen; karşılaştırma, gelir ve maliyet yöntemleri karşılaştırılarak hangi yöntemin hangi vasıflara sahip taşınmazlar için daha uygunluğu araştırılmaktadır.Taşınmazın sosyal, ekonomik, konum ve sahip olduğu özelliklerine bağlı olarak değerine etki eden faktörlerin tespit edilerek etki ağırlıkları oluşturulmaktadır. Tespit edilen taşınmaz değerlerine etki eden faktörler ve ağırlıkları örnek bir imar uygulamasında kullanılarak değer eşitliği yöntemi ile alan eşitliği yöntemi arasında karşılaştırma yapılmaktadır.Çalışma sonunda değerleme çalışmalarında kullanılmak üzere taşınmazın sahip olduğu özelliklere bağlı bir matematiksel model oluşturulma istenmektedir. Ancak faktörlerin zamana, değişen koşullara, ihtiyaç önceliklerine ve etki ağırlıklarına bağlı olarak değişkenlik göstermesi sonucunda böyle bir modellemenin mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the phase of the real estate evaluation in our country has been studied. Real estate has been researched according to current laws by defining the importance levels in several applications. The most preferred real estate methods in our country of comparison, income and cost have been compared to each other to define the better method to apply to propreties with particular features.According to the factors of economic, spatial and social features of the property, their weights of the affection have been created. By the defined factors and their weights affecting the worth of the property used in a sample development of an area and by comparing the equality methods of worth and area, the advantages of the equality of worth have been defined.At the end of the study, a mathematical model based on the features of the real estate is asked to be defined in order to use in evaluation of the real estate. However, It has been reached to result of being impossible to define such a model due to time, conditions and preferences which affects real estate evaluation.