İstanbul Beylikdüzü bölgesinde taşınmaz değerlemesine yönelik kira bedeli belirlenmesi ve analizi
For real estate valuation to determine rent and analysis in Beylikdüzü, Istanbul
  1. Tez No: 252950
  2. Yazar: BİLGİN KÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İstanbul Büyükçekmece ilçesi, Beylikdüzü Beldesinde yapılan taşınmaz değerlemesi çalışmasında, bölgesel yaklaşımların bilimsel açıdan araştırılıp analizi yapılarak, taşınmazlara ait kira değerlerinin belirlenmesi, yasalarla desteklenerek bir yönteme dayandırılması ve bunların gerekli örneklerle uygulamalı olarak anlatılması araştırılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde taşınmazlar sınıflandırılmış ve sınıflarına göre incelenmiştir. İkinci bölümünde kira değerleme yöntemi önerisi yapılmış ve değerlemenin ülke ekonomisine, karşılıklı kullanıcılarına getirisi ve artış oranlarını etkileyecek faktörlerin neler olabileceğinin tespiti yapılmıştır. Üçüncü bölümde çalışmanın bölgeye etkisi, avantaj ve dezavantajları incelenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Taşınmaz değerlemesi, kira bedeli
Özet (Çeviri)
In real estate vaualtion research, which is carried out in Beylikdüzü district in İstanbul, assessing the rental value of real estate, basing it on a method with the help of supporting by law and its practical explanation with related examples are investigated by analyzing the regional approaches in the light of sicentific research.In the first part of the study, real estates are classified and evaluated according to their categories. In the second part, real estate valuation method is propesed, besides its advantages on the country?s economy and on inter-users, and factors affecting the rate of increase are determined. In the third part, the effects of the study on the district, advatages and disadvantages of it are investigated.KEYWORDS: Real estate valuation, determine rent