Yersel lazer verisinde otomatik hedef nokta belirlenmesinde bulanık mantık yaklaşımı
Fuzzy logic approach in automatic target point determination for terrestrial laser scanning data
  1. Tez No: 252952
  2. Yazar: NAZIM ALTINÇAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, yersel lazer tarayıcı ile taranan hedef objenin orta noktasının (hedef nokta) otomatik olarak belirlemesinde bulanık mantık yaklaşımı kullanılmıştır. Yaklaşım modeli olarak bulanık mantık algoritmasında sıkça kullanılan C-Means kümeleme mantığı algoritması Matlab 7.0 ortamında yazılım çalışması haline getirilmiş ve orijinal veri setleri ile test edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar sunularak yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlar ve tartışma ışığında düşünülen modelin avantajları ve dezavantajları belirlenmiştir. Bu sonuçlar dahilinde geliştirilen modelin uygulamaya geçirilebileceği ve nesne yönelimli bir yazılım diliyle MS Windows tabanlı geliştirilmesi mümkün görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, fuzzy logic approach has been used for the automatic determination of the center coordinates for data registration points in the terrestrial laser scanning data. The approach model has been selected as a C-Means algorithm which is frequently used as a clustering and training method from fuzzy logic. This method has been programmed in the Matlab 7.0 software and tested original registration points of targets data. At the and of this application results have been showed and argued with the other method. The advantages and disadvantages of fuzzy method have been explained in the conclusion. This conclusion showed us this method will be able to use in laser scanning software which based on MS Windows in the future.