Elektromanyetik fırlatıcılar için hız ve ivme ölçümü
Velocity and acceleration measurement of electromagnetic launchers
  1. Tez No: 252955
  2. Yazar: MURAT BAŞAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elektromanyetik Fırlatıcı uygulamalarında karşılaşılan problemlerden biri merminin hızı ve ivmesinin ölçülmesidir. Elektromanyetik Fırlatıcılar yoğun manyetik alan oluşturdukları için çevresinde bulunan elektronik devreleri etkilemektedirler. Bilinen ve sıkça uygulanan yöntemlerle sağlıklı ölçümler yapılamamaktadır.Bu çalışmada, Elektromanyetik Fırlatıcı çevresinde oluşan yoğun manyetik alandan etkilenmeyecek ve sağlıklı ölçümler yapabilecek kapasitede bir sistem tasarlanmıştır. Manyetik alanın etkilerini azaltmak için optik sistemler kullanılmıştır, optik sistemden gelen veriler bilgisayara aktarılarak işlenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the problems encountered in the design process of Electromagnetic Launchers is measurement of velocity and acceleration. Electromagnetic Launchers affect electronic circuits near them because of their electromagnetic fields. Precise measurement can not be done with known methods.In this study, A system capable of measuring velocity and acceleration which is not affected by electromagnetic fields was designed. Optical transmission systems were used for this purpose. Data is transferred to a personal computer and processed there.