Labview tabanlI yeni bir helisel bobin elektromanyetik fırlatıcı tasarımı ve karakterizasyonu
A new helical coil electromagnetic launcher design and characteristics based on labview
  1. Tez No: 529399
  2. Yazar: MURAT KABADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada herhangi bir mekanik itici kullanmadan helisel bobin üzerine uygulanan anlık değişken akım ile bobin üzerinde oluşan manyetik alanın mıknatıs mermiye hız kazandırıp fırlatılmasını sağlayacak“Yeni Bir Helisel Bobin Elektromanyetik Fırlatıcı”tasarlanmıştır. Kademeli hız ölçümü için LabVIEW tabanlı bir yazılım geliştirmiş ve bobinlerin ateşleme zamanını değiştirerek çıkış hızını iyileştirmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, kullanılan yazılım ve hızlandırıcı bobin tasarımı açısından literatürdeki çalışmalardan ayrılmaktadır. Geliştirilen LabVIEW tabanlı yazılım sayesinde sürücü bobinlerin içine yerleştirilen optik sistemlerden verilerin alınması, işlenmesi ve tetikleme kontrollerinin yapılması sağlanmıştır. Sıralı 4 helisel bobinin her birinden çıkarken mermide hız artışının olması ve bu hız değerlerinin en yüksek olabilmesi için bobinlerin ateşleme zamanı optimize edilmiştir. Fırlatma işleminde veri iletişimi NI DAQ 6010 veri toplama kartı ile sağlamıştır. Değişken akım genliğinin artmasının, tetikleme süresinin değiştirilmesinin, mermi boyunun ve çapının büyütülmesinin fırlatıcıyla elde edilebilecek maksimum hıza etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“A New Helical Coil Electromagnetic Launcher”has been designed which provides magnet bullet to launch with acceleration of momentary alternate current applied on helical coil and also consisted magnetic field on coil without using any kind of mechanic booster. A LabVIEW based software has been developed for fractional velocity measurement and it has been aimed to improve of output speed by changing coils' ignition time. Whereby LabVIEW based software, importing data, data processing and making triggering controls have been ensured from optical systems which is positioned in driver coils. Coils' ignition times have been optimized in order to speed up the bullet and also in order that speed values would be at the maximum when the bullet on it's way out of each 4 in-line helical coil. Data communications have been ensured on launch process with NI DAQ 6010 data acquisition card. Alternate current amplitude increases, changing ignition time and enlarging bullet size and caliber effects have been enquired on acquirable maximum speed with launcher.