Hassas dökümde kullanılan mum kalıbında besleme yolluklarının yerinin optimizasyonu
The optimization of the gates use in wax mold in investment casting
- Tez No: 252954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hassas döküm, diğer adıyla kaybolan mum yöntemi yüzyıllarca heykel dökümü ve diğer sanatsal alanlarda kullanılmaktadır ve bu yöntem bronz döküm endüstrisinin de başlangıcını teşkil etmektedir. Ayrıca bu yöntem karmaşık ve yüksek değerli bileşiklerin ihtiyaç duyulduğu alanlarda tek parça halinde üretim gerçekleştiğinde önemli fırsat sağlar.Yöntemde mum modeller elde edilir. Mum model, refrakter çamuru ile birkaç kez yeterli mukavemete ulaşması için kabuk halinde kaplanır. Mum model eritildikten sonra kalan kabuk fırında mukavemetlendirilir ve nem uzaklaştırılır. Kalıp, daha sonra döküm için hazırlanmış olur.Bu teknik sayesinde elde uygun malzemeden yapılmış bir model olduğu sürece çok karmaşık metal dökümler yüksek hassasiyet ve yüzey kalitesi ile yapılabilmektedir.Bu çalışmada, hassas döküm yöntemiyle ilgili konular genel hatlarıyla ele alınmış ve örnek bir parça üzerinde deneyler yapılarak kalıbın besleme yolluklarının yerinin optimizasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investment casting by the“lost wax”process has been used for centuries for casting statues and other art castings and this is still its main outlet in the bronze foundry industry. It is alsa a process worth considering where complex, high precision components are required as it offers the opportunity to make by a single casting an object that might otherwise entail difficult and expensive machining or a welded or brazed assembly.The process uses a pattern of wax or other law melting point material which has itself to be 'cast' in a mould, although it may be built up from several parts. The pattern is invested with a refractory slurry several coatings being applied to build up a shell of adequate strength. The pattern is then melted out of this shell which is baked to strengthen the bonding of the refractory and remove moisture. It is then ready for casting.Due to this technique, as long as one has a model which is made of an appropriate material, too complicated metal pourings can be done with high sensitivity and surface quality.In this study, the issues about investment casting method have been dealed in general terms and by making experiments on a sample component, the optimization of the pattern?s place of gates have been provided.