Düzlemsel akustik dalgaların iç duvarında sonlu bir boşluğa sahip sonsuz dairesel bir borudan yansıması ve iletimi
Reflection and transmission of plane acoustic waves in an infinite annular duct with a finite gap on the inner wall
- Tez No: 252963
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİNUR BÜYÜKAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, düzlemsel akustik dalgaların iç duvarında sonlu bir boşluğa sahip sonsuz dairesel bir borudan kırınımı incelenmiştir. İlk olarak düzlemsel akustik dalgaların sağladıkları Helmholtz denklemine doğrudan Fourier dönüşümü uygulanması yoluyla, problem bir Wiener- Hopf denkleminin çözümüne indirgenmiş daha sonra söz konusu denklem ikinci tipten Fredholm integral denklemleri aracılığıyla çözülmüştür. Analizin sonunda ise, koaksiyal silindirik dalga kılavuzunun genişliğinin ve iç duvardaki sonlu boşluğun uzunluğunun kırınım olayına etkisini ortaya çıkaran nümerik sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, the diffraction of acoustic waves by an infinitely long annular duct having a finite gap on the inner wall is investigated rigorously. The related boundary-value problem is formulated into a modified Wiener- Hopf equation which is then reduced to a pair of simultaneous Fredholm integral equations of the second kind. At the end of the analysis, numerical results illustrating the effects of the width of the coaxial cylindrical waveguide and the gap length on the diffraction phenomenon are presented.