Yenilenebilir enerji sistemleri için çok katlı evirici tasarımı
A multilevel inverter design for renewable energy systems
- Tez No: 252973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gerek ekonomik gerekse çevresel nedenlerden dolayı son yıllarda geleneksel enerji kaynaklarına gösterilen ilgi azalmakta, teknolojik araştırmaların odak noktası yenilenebilir enerji kaynaklarına kaymaktadır. Diğer yandan var olan çok katlı evirici modelleri geliştirilmekte ve endüstriyel uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır.Bu tezde yakıt hücreleri, güneş pilleri ve rüzgar türbinleri gibi izole DC gerilim kaynağı özelliği gösteren yenilenebilir enerji kaynaklarının kaskat çok katlı eviricilerle gerçeklenebilmesi için bir altyapı hazırlanmıştır. Kaskat çok katlı eviricilerde kat sayısı arttıkça anahtarlama elemanlarının niceliği de artmakta, sistem karmaşıklaşmakta ve kontrolü zorlaşmaktadır. Bu nedenle daha az elemandan oluşan ve daha basit bir anahtarlama tekniğine sahip olan yeni bir model tasarlanmış benzetimlerle desteklenmiş, adı geçen enerji kaynaklarını temsilen DC gerilim kaynakları kullanılarak gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the interest shown in conventional energy sources is decreasing due to economic and environmental reasons and the focus of technological researches is turning to renewable energy sources. On the other hand the existing multilevel inverter models are being developed and frequently used in industrial applications.İn this study an infrastructure is formed to implement cascaded multilevel inverters with renewable energy sources such as wind turbines, fuel cells and solar cells, which shows the characteristics of DC voltage sources. In cascaded multilevel inverters As the number of levels increases in a cascaded multilevel inverter the quantity of switching elements increases, the system becomes complex and difficult to control. Therefore a new inverter model, which has less number of switching elements and has an easier switching technique is designed, supported with simulations and implemented by using DC voltage sources instead of mentioned renewable sources.