DC-DC sepic converter design for energy harvesting applications
Enerji hasatlama uygulamaları için DA-DA sepic dönüştürücü tasarımı
  1. Tez No: 675736
  2. Yazar: İSMAİL GÜZELTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REVNA ACAR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ultra düşük güçlü alıcı/vericilerin ve bataryasız çalışan uygulamaların yaygınlaşması ile birlikte, sürekli büyüyen ve gelişen Kablosuz Algılayıcı Ağları (WSN) ve Nesnelerin İnterneti (IOT) dünyasına yeni otonom ajanların katılımı da giderek artmaktadır. Verimli ve daha geniş giriş gerilimi aralığında çalışan enerji hasatlama uygulamaları ise bataryasız sistemlerin kapsayıcılığını ve uygulama alanlarını artırmaktadır. Bu nedenle daha verimli, daha az güç tüketen ve daha geniş giriş aralığında çalışabilen dönüştürücüler tasarlanmaktadır. Bu dönüştürücüler arasında çift yönlü dönüşüm sağlayan yapılar daha iyi avantajlar sağlayabilmektedir. Çünkü yükseltme yeteneklerinin yanı sıra çift yönlü dönüştürücüler fazladan devreye ihtiyaç olmadan verimli bir şekilde aşağı yönlü gerilim dönüşümü de yapabilmektedir. Bu dönüştürücüler arasında, yenilenebilir enerji başta olmak üzere birçok alanda kullanımı yaygınlaşan SEPIC dönüştürücüler; giriş akımında fazla dalgalanma yaratmaması, giriş gerilimi ile aynı polaritede çıkış gerilimi sağlaması, anahtarlama transistöründe aşırı strese neden olmaması vb. nedenlerle sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak, literatürde Enerji hasatlama uygulamalarında kullanımı konusunda yeteri kadar çalışma bulunmamasına rağmen, SEPIC dönüştürücüler bu alanda daha uygun çözümler sunabilir. Bu çalışmada; çok düşük gerilimli enerji hasatlama uygulamaları için tümleşik aktif elemanlı DA-DA SEPIC dönüştürücülerin etkili şekilde kullanılmasına yönelik kullanımının araştırılması hedeflenmiştir. Harekete geçme (start-up) ve kontrol amacıyla 7-katlı bir ring osilatör ve iletim geçidi (transmission gate) ile evirici içeren bir iş oranı kontrol devresi kullanılmıştır. Bu kapsamda; UMC 130nm teknolojisi kullanılarak, 0.5V-1.6V giriş gerilimi aralığında sabit 1V çıkış verebilen ve azami %81 verimlilikte ortalama 2.7mW çıkış gücü sunabilen DC-DC SEPIC dönüştürücü tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the design of ultra-low power wireless transceivers and the widespread use of battery-free applications, the participation of new autonomous agents in the constantly growing and developing world of Wireless Sensor Networks (WSN) and Internet of Things (IOT) is increasing exponentially. Energy harvesting applications, those efficient and operate in a wide input voltage range, increase the coverage and application areas of battery-free systems. For this reason, converters that are more efficient, consume less power and operate at larger input voltages are designed. Among these converters, structures providing bi-directional conversion, can provide further advantages in that bidirectional converters can also efficiently step down without excessive circuits, in addition to its boosting capability. Among them, SEPIC converters, which are becoming widespread in several areas, including renewable energy; are often preferred due to non-inverted output, non-excessive switch stress and considerably less input current ripple. Although, there are not enough studies in the literature in energy harvesting applications, SEPIC converters can offer more viable solutions. In this thesis; it is aimed to investigate the effective use of partially integrated DC-DC SEPIC converters for very low voltage energy harvesting applications. For the start-up and control circuitry, a 7-stage ring oscillator and duty cycle control circuit which consists of transmission gate and inverters are utilized. In this context; using UMC 130nm technology; a robust energy harvesting system, capable of providing a constant 1V output with an input voltage range of 0.5V-1.6V is designed for thermoelectric and photovoltaic applications. Designed system offers an average output power of 2.7mW and a peak efficiency of 81%.