Polatlı çatı üstü PV sistem fizibilite çalışması
Polatli rooftop sample PV system feasibility study
  1. Tez No: 679573
  2. Yazar: MUHAMMED SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları, son zamanlarda fosil yakıtların azalması ve çevre protokolleri ile birlikte adından çokça söz ettirmektedir. Güneş enerjisi de ulaşılması kolay temiz ve çevreci bir enerji üretim sistemidir. Güneş ışınlarını yarıiletken aygıtlar kullanan fotovoltaik paneller sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülen sistemlere fotovoltaik sistemler denir. Yapılan bu çalışmada, Ankara'nın Polatlı ilçesin de bulunan bir sanayi tesisinin, lisanslı 19,6 MW kojenerasyon tesisinde üretilen elektrik enerjisinin bir kısmının sanayi tesisi binalarının çatıları kullanılarak, hibrit enerji santrali ile karşılanması istenmesi durumunda tasarlanan sistemden üretilebilecek enerji miktarının, sistem performansının ve tasarlanan sistemin ekonomik analizleri yapılarak işletmeye nasıl bir katkı sağlayacağı amaçlanmıştır. fotovoltaik sistemler tasarlanırken, tasarımı yapılacak bölgenin konumu, güneşlenme değerleri, kullanılacak panel ve eviricilerin özellikleri gibi çok sayıda dikkat edilmesi gereken husus vardır. Tasarlanan fotovoltaik sistemleri gerçeğe yakın tasarlamak ve oluşabilecek sorunları önceden belirlemek için çok sayıda tasarım programları bulunmaktadır. Bu çalışmada PVsyst 7.1.1 simülasyon programı seçilmiştir. yerli üreticiden tedarik edilebilecek bir 395W gücünde monokristal fotovoltaik panel ve çatı uygulamalarında gerekli emniyet önlemleri alınan 33,3 kW gücünde power optimizerli evirici ve 100 kW geleneksel evirici seçilmiştir. Bu doğrultuda sistemin kurulu gücü 7690 kWp, tasarım ve simülasyon sonucuna göre sistemin üreteceği enerji birinci senaryo için 10.395 MWh, ikinci senaryo için ise 10.195 MWh 'dir. ekonomik analiz sonuçlarına göre sistemin amortismanı, geri ödeme süresi yöntemine göre birinci senaryo için 6,4 yıl, ikinci senaryo için ise 6 yıl olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources, fossil fuel reduction and environmental protocols made a name for itself. Solar energy is also an easy-to-reach clean and environmentally friendly energy generation system. Photovoltaic systems are the conversion of sunlight coming directly to the Earth into electrical energy with Photovoltaic panels thanks to semiconductor elements. In this study, an industrial facility located in Polatlı district of Ankara, part of the electrical Energy generated in the 19.6 MW cogeneration plant, using industrial plant buildings roofs the amount of energy that can be produced from the system if it is desired to be met by hybrid energy, The economic analysis of the system performance and the designed system is aimed to make a contribution to the business. When designing photovoltaic systems, there are many issues to be considered such as the location of the area to be designed, insolation values, the characteristics of the panels and inverters to be used. There are many design programs to design the designed Photovoltaic systems as close to reality and to determine the problems that may occur. In this study, PVsyst 7.1.1 simulation program was chosen. A 395 W Monocrystalline Photovoltaic panel available from a local manufacturer and a 33.3 kW inverter and a 100 kW inverter, for which necessary safety precautions were taken in roof applications, were selected. Accordingly, the installed power of the system is 7690 kWp, According to the design and simulation results, the energy to be generated by the system is 10,395 MWh for the first scenario and 10,195 MWh for the second scenario. According to the results of the economic analysis, the depreciation of the system was determined as 6.4 years for the first scenario and 6 years for the second scenario according to the payback period method.