İstanbul su şebekelerinin sismik analizi
Seismic evaluation of water transmission system in Istanbul
  1. Tez No: 252988
  2. Yazar: GÖKHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SİYAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Altyapı (candamarı) sistemleri insan yaşamı için büyük önem taşımaktadırlar. Özellikle depremlerden sonra içme suyu ihtiyacının karşılanması, atık suların uzaklaştırılması, depremlerden sonra meydana gelmesi muhtemel yangınların söndürülmesi, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi, altyapı (candamarı) sistemlerinin kesintisiz çalışmasıyla mümkün olabilmektedir. Geçmiş depremlerin boru hatlarına ciddi hasarlar verdiği bilinmektedir. Bu hasarların en aza indirgenmesi, problemlerin tespit edilerek olası depremlerden önce giderilmesiyle mümkün olmaktadır.Bu çalışmada depremlerin boru hatlarına verdiği zararlar değişik örneklerle sunulmuş aynı zamanda zemin ve dış yüklerin etkisinde bulunan gömülü boruların, deprem bölgelerinde döşenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlara yer verilmiştir. İstanbul'daki su sistemlerinin mevcut durumu incelenerek boruların deprem dayanımları saptanmış aynı zamanda sistemin hasar görebilirliği incelenmiştir.Çalışmada yöntem açısından uygulanabilirliği araştırmak amacıyla özel bir çalışma alanında (Tuzla Atıksu Arıtma Tesisi ve çevresi) boru sistemleri detaylı incelenmiş ve olası deprem sırasında hasar görebilirlikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lifelines systems are very important for human life. Lifelines systems, especially after earthquakes supplying drinking water, disposal the waste water, puttting out the fires, preventing contagious diseases are possible to working continuously. It?s known that past earthquakes damaged to pipelines seriously. This damage of the lowest reduction is possible to remove determining problems before probable earthquakes.In this study, that eartquakes damage to pipelines are presented various samples, at the same time the buried pipelines that are effected with ground and external loads at the furnishing earthquake regions to paid attention matters are given place. Examining available state of water systems in İstanbul pipelines earthquake resisting are determined and at the same time systems seismic evaluation investigated.In this study, as a special search (Tuzla Waste Water Treatment Plant and neighborhood) of feasibility method pipelines are examined detail and possible earthquake damages are calculated.