Alüminyum ekstrüzyonunda fireyi azaltacak kalıp tasarımı
Aluminum extrusion die design that reducing piping
  1. Tez No: 252989
  2. Yazar: DAVUT BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde alüminyum alaşımlarının birçok üstün özelliğinden dolayı, uygulama alanları ve şekillendirme yöntemleri hızla artmıştır. Bu yöntemlerin en önemlilerinden biri de ekstrüzyon yöntemidir.Ekstrüzyon yöntemi günümüzde çok yaygın uygulama alanı bulmuştur. Geliştirilen yöntemler sayesinde, ekstrüzyon parametreleri ve dolayısıyla mamul kalitesi iyileşmiştir. Malzeme akışını iyileştirmek, ekstrüzyon hızını arttırmak, kaliteli mamul elde etmek, fireyi ve üretimi maliyetini azaltmak için ekstrüzyon parametreleri üzerine yapılan çalışmalar devam etmektedir.Ekstrüzyon yönteminde yöntemin ekonomikliğini, ürünlerin yüzey kalitesini ve ekstrüzyon firesini etkileyen en önemli eleman ekstrüzyon kalıbıdır. Kalıp ekstrüzyon mamul ve yarı mamulüne son şeklini veren eleman olması dolayısıyla, kalıp tasarımında ve imalatında gereken dikkatin gösterilmesi gerekmektedir.Bu tezin içeriğinde ekstrüzyon konusunda genel bazı bilgiler verildikten sonra alüminyum ve alaşımları hakkında bilgiler verilmiştir. Alüminyum malzemesinin özellikleri ve ekstrüzyon işleminin temel hatları ile anlatımından sonra da tezin asıl çalışma konusu olan ekstrüzyon hataları, ekstrüzyon kalıpları, ekstrüzyon kalıp tasarımı ve alüminyum ekstrüzyonunda fireyi azaltan kalıp tasarımı konularının incelenmesine geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the numerous superior properties that aluminum alloys possess, the application fields and the variety of forming methods have increased rapidly today. Extrusion method is one of the most important of those methods.It is known that the extrusion method has a very wide range of application field today. With the help of new techniques developed, extrusion parameters and consequently the quality of product has been improved.The studies on parameters for following aspects are still in progress, improving the material flow, increasing the extrusion speed, achieving quality products, decreasing the piping and lowering the cost.In this process, extrusion die significantly has an effect on product quality, piping and cost saving. Necessary importance and attention should be given for fabrication of extrusion dies since they gave the final shape on semi-finished products.In this thesis study, general infromation about extrusion has been introduced and some information about aluminum and its alloys has been presented. After the introduction of aluminum material charecteristics and basic of extrusion process, the research about the main study of this thesis; extrusion defects, extrusion dies, extrusion die desing and aluminum extrusion die desing that reducing piping has been examined.