Yahya Kemal Beyatlı'nın nesirlerinde söz varlığı
Wealth of word in Yahya Kemal Beyatlı?s proses
- Tez No: 252998
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MEHDİ ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1221
Özet
Bir yazarın ya da şairin yapıtlarında yer alan kelimeler bir bakıma müellifinin üslubunun ve hayata bakış tarzının yansımasıdır. Daha önce Yahya Kemal Beyatlı'nın eserleri üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştı. Ancak bu çalışmalar onun daha çok şairliği ve şiirleri üzerineydi. Bir edebiyatçı, düşünür, tarihçi olarak Beyatlı'nın nesirlerinde kullandığı dil üzerine durulmamıştı.?Beyatlı'nın nesirlerinde kullandığı kelimeler, kavramlar nelerdir? Bunları ne sıklıkla kullanıyordu?? sorularından hareketle ortaya çıkan bu çalışma Yahya Kemal'in sekiz nesir kitabında kullanılan bazı sözcük türlerinin ve kelimelerin kullanış sıklıklarını tespit etme amacı taşımaktadır.Çalışmamızda Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Yahya Kemal Beyatlı'nın nesirlerinde kullandığı dili ortaya koymaya çalıştık. İşe önce bu değerli edebiyat adamının hayatı ve eserleri hakkında bilgi vermekle başladık. Nesir kitaplarındaki bazı sözcük türlerinin kullanım sıklıklarını verdik.İkinci olarak da bir dizin oluşturduk. Bu dizinde, bir kelimenin hangi satırda, hangi çekim ekleriyle ve kaç kez tekrarlandığını verdik. Çalışmamızın sonuna da bir kelimenin kitabın hangi bölümlerinde geçtiğinin bulunabilmesi amacıyla nesir kitaplarının satır numaralı bir kopyasını koyduk.Son olarak da dizinde yer alan kelime türlerini istatistikî bir tablo ile vermeyi ve gözle görülür bir sonuç elde etmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
The words which have a part in works of authors or poets, in one way, are the reflection of the style and lifestyles of the creators. A lot of various studies have been done about the works of Yahya Kemal Beyatlı before. However, those studies have been about his job as a poet and poetry. The language Beyatlı used in his proses hasn?t been mentioned as a literary man, historian and philosopher.This study that has occurred with the help of these guestions such as what words and parts of speech of Beyatlı?s proses were, how often he used to use them aims to determine Yahya Kemal?s eight proses, some parts of speech which were used and freguency of used words.In our study, we tried to expose the language Yahya Kemal Beyatlı, who has an important role in Turkish literature, used in proses. At first, we started to give in information about this worthy literary man and his Works of art. We gave the freguency of some parts of speech in prose boks.Secandly, we formed an index. In this index, we gave which line each words were written on and how often they were repeated. At the end of the study, we put a copy of line numbered prose books so that a word could be found in which parts of the book.Finally, we wanted to give parts of speech which are in the index with a stastical table and get a visible result.