Yahya Kemal Beyatlı'nın dini düşünceleri
The Religious thoughts of Yahya Kemal Beyatlı
- Tez No: 81677
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yahya Kemâl 2 Aralık 1884'de Üsküb'de doğmuştur. Çocukluğu annesi ve babasının yanında geçmiştir. Ailesinden ve çevresinden iyi bir dini eğitim almıştır. Eğitimini mahalle okullarında, İstanbul'da, Paris' de sürdürmüştür. Zamanında bulunan“Genç Türkçülük”, Pars' de“Nev Yunânîlik”akımlarına kapıldığını görmekteyiz. Hocası Albert Sorel O' na kendi kültürünü sevmesini öğreterek, Yahya Kemâl' i kendi kültürüne döndürmüştür. İstanbul' da iken Dergâhçılar grubuna katılarak“Dergâh”isimli dergide de bir çok yazısı yayınlanmıştır. İstanbul'da iken edebiyat ve tarih dersleri vermiştir. Urfa, Tekirdağ Milletvekilliği yapmıştır. Varşova ve Madrid, Pakistan Büyükelçiliği görevini yapan Yahya Kemâl 1 kasım 1958' de ölmüştür. Yahya Kemâl Allah'a inanan bir kişidir. Şiirlerinde“Allah”lafzını kullandığı gibi Allah'ın sıfatlarını da kullanmıştır. Ona göre Allah yücedir.“Tanrı”lafzını ise her şeyin sahibi manâsında kullanmıştır. Yahya Kemâl rûh ve beden dualizm' i kabul etmektedir. Ona göre önemli olan rûh' un kendisidir. Beden fânidir, rûh ise bakîdir. Yahya Kemâl ölümü seven bir şairimiz olarak görmekteyiz. Ona göre ölüm ;“Asude bahar ülkesidir”,“sonsuz bir uykudur”. Ölümün kaderde bulunduğunu ondan kaçınılamayacağından bahseder. Yahya Kemâl kaza ve kadere inanır. Kaza ve kaderi anlatırken vakti gelince çalan bir saate benzetir. Her şey takdîr edildiği gibi günü gelince olur. Yahya Kemâl' e göre Allah' dan başka her şey fânîdir. Yalnız Allah bakîdir. Yahya Kemâl 'e göre, dünya, beden fânîdir. Ahiret âlemi bakîdir. Onun için, âhiret için çalışılmalı, dünyaya bel bağlanmamalıdır. Yahya Kemâl'e göre Cennet; Allah yolunda hayatını veren şehitlerin ve mücâhitlerin, rûh olarak gittikleri, güllerle süslü, Kevser ırmakları bulunan olan bir yerdir. Cennetin kapısı bulunmaktadır. Ve en üst makamına ise Cennet-i Âlâ diye isim verilir. Yahya Kemâl vatanın düşmanlardan kurtulması için birlik, beraberlik, ve kardeşlik içinde yaşamamız gerektiğini, bu şuurla düşmana karşı savaşmamız gerektiğinden bahseder. Çanakkale Zaferi'ni de örnek vererek Kurtuluş Savaşını da 97bu şuurla başarmamız gerektiğini her fırsatta dile getirir. Yahya Kemâl, kardeşlik namına, çok çaba sarfettiğini fakat kimsenin kendisini anlamamasına sitem ettiğini söyle söyler; Yahya Kemâl bu beyitle kardeşlik ve birlik namına bir çok çaba sarfettiğini fakat kimsenin kendisini kile almadığından yakınmaktadır. Yahya Kemâl milliyetçi bir Türk Şairimizdir. Fakat Onun milliyetçiliği, ırkçılığa dayanan bir milliyetçilik değildir. Ona göre milliyetçilik ; aynı vatan üzerinde,aynı tarih, aynı dil, din ve kültür birliğini ve anlayışını oluşturan insanların birlikte olma düşüncesidir. Yahya Kemâl, hayatıyla, çalışmalarıyla, şiir ve nesirleriyle, hep bu ülke için çalışmıştır. Yaşantısında, nelerin önemli olduğu anlamış, bunları da.insanlarına anlatmaya çalışmış, vatan ve millet endişesi duymuş, bu endişesini şiirleriyle ve nesirleriyle dile getirmiş, temiz bir din inanışına sahip, Müslüman, Türk, düşünür ve şairimizdir. 98
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yahya Kemâl was born in 2 nd December 1884 in Uskub. His childhood spent with his parents. He took a well religious education from his family and environment. He continued his education in local schools and Istanbul and Paris. We see him as a person who is affected from movements which there are Young Turks, New Greeks at that time in Paris. As his teacher Albert Sorel made him love his own culture, he had Yahya Kemâl return his his own culture again. When he was in Istanbul, he had participated in the group of Dergah and his writings was published at the same name magazine. At the same time, when he was in Istanbul he taught the courses of history and literature. He had charged as deputy of Urfa and Tekirdağ. In addition to this Yahya Kemâl Who was appointed to ambassador of Warsaw, Madrid and Pakistan died in 1st October 1958. Yahya Kemâl is a person who believes in god. He uses his poems attributes of“ Allah as he used the word of ”Allah". According to him Allah (god) is lofty. He had used the word of Allah in the the meaning of the owner of the everything. Yahya Kemâl have accepted dualism between soul. And body. According to him the important thing is soul itself. Body is mortal, soul is eternal. We see Yahya Kemâl as a poet who loves the death. For him, death is a county of quiet blossoms and endless sleep. He talks about death as a fate nobody can escape from it. Yahya Kemâl believes in fate and divine judgement. He compares both with clock which rings at the proper time. Everything occurs in the from of predestine by day by. According to Yahya Kemâl everthing is mortal except Allah. He is only eternal. According to Yahya Kemâl paradise where the martys and fighters who give their lives for the sake of Allah had gone is a place decorated with roses and nectar rivers. Paradise has a door. And the highest position is excellent heaven. Yahya Kemal mentions that for the escape of the motherland from enemies we need to live within unity, cooperation and friendship. With this consciousness we have to fight against the enemy. Giving an example of Çanakkale ( Dardanelless) 99Victory, he express that we have to achieve The Turkish War of Independence with this same consciousness too. Yahya Kemâl Is our Turkish nationalist poet. But his nationalism is not based on racism. According to him nationalism is a nationalism which consists of the same country, the same history, the same language, religion, culture and understanding. 100