Kurumsal kaynak planlama ve uygulanmasında yaşanan güçlükler: Bir örnek olay
Difficulties with enterprise resource planning and it?s application: A case study
- Tez No: 252999
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İşletmelerin yaşabilmesi için sürekli kendilerini yenilemeleri gerekmektedir. Bu durumda işletmelerin başvurdukları kaynaklardan biride bilgi teknolojileridir. İşletmeler yıkıcı rekabetin etkisini bilgi teknolojilerini kullanarak ortadan kaldırırlar. Yakın geçmişte ortaya çıkan ve günümüzde daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan ERP de bu sistemlerden biridir. ERP, bir organizasyonun, bütün fonksiyonel alanını kapsayarak bu alanların en iyi şekilde rekabet avantajı elde etmesine imkan veren, tümüyle entegre edilmiş bilgisayar destekli bir iş yönetim sistemidir. Bu sistemlerin işletmelere kurulumu uzun bir süreci kapsamakta ve işletmeye mali açıdan büyük yük getirmektedir.Bu çalışmada da sistemin işletmelere kurulumu ve bu süreçte işletmelerin yaşadığı sıkıntılar anlatılmaya çalışılmıştır. Süreç sistemin kurulmasına karar vermeyle başlar ve işletme yaşamını sürdürdüğü müddetçe devam eder. Bu bağlamda çalışmamızın amacını şu şekilde ifade edebiliriz.a)ERP sistemlerinin uygulanmasında ne tür güçlükle yaşanmaktadır?b)Uygulamada karşılaşılan bu güçlükleri aşmak için neler yapılmaktadır?Bu sorulara cevap ararken literatür taramasına ek olarak ERP sistemine geçen KOBİ olarak nitelediğimiz bir firma ?örnek olay? olarak incelenmiştir. Veri edinmede örnek olay yönteminin tercih edilme nedeni açıklanacak olursa, ERP sisteminin çok kapsamlı olması ve kurulumun sektörlere göre büyük farklılıklar göstereceği düşünülmüştür. Bunun sonucu olarak ta elde edilen sonuçlar sağlıklı olmayacağından örnek olay yöntemi seçilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak her departmanda yaşanan güçlükler farklı olacağından anket yöntemiyle doğru verilere ulaşılamayacağından bunun yerine yarı- biçimsel ve biçimsel-olmayan mülakat yöntemleriyle veriler toplanmaya çalışılmıştır.Bu çerçevede yapılan çalışmanın sonucunda, ERP kurulum sürecinde karşılaşılan güçlükler on yedi başlık altında toplanmıştır. Bu güçlükler içerisinde organizasyonel ve beşeri kaynaklı güçlüklerin ön plana çıktığı görülmüştür. Yazılımdan kaynaklanan güçlükler ise ikinci planda kalmıştır. Beşeri ve organizasyonel güçlüklerin aşılması bağlamında yöneticileri ve çalışanları ikna edici toplantılar, işletme içi eğitimler düzenlendiği ayrıca sosyal aktiviteler düzenlenerek çalışanlar arasındaki iletişimin arttırılmaya çalışıldığı dile getirilmiştir. Yazılımdan kaynaklanan güçlüklerle ilgili olarak yazılım firmasından, yazılımı kullanan bir başka firmadaki çalışanlardan, akademisyenlerden yardım alındığı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Administrations need contnuously to renew themselves for their existence. Under this condition one of the sources that administrations applies is information technologies. Administrations eliminate the effects of destructive competition by using information technologies. ERP is one of those systems which came up in the near past and started to be used widely today.ERP, enables all the fields to get them more advantege of competition by comprising all functional fields of an organization, is a fully integrated business administation system supported by computer. Setting up those systems to the administrations takes a long time and costs a lot economically to the companies.In this research, it is animed to be explained how the system is set up and the difficulties that administrations experience in this process. The process starts with the decisions of setting up and continues during the life time of the administrations. The following is how our research is summerined;a)What kinds of difficulties are experienced with the application of ERP systems?b)What are be done to over come those difficulties with the application?While looking for answers to these questions `? a sample situation?? that shows as a ERP system user companys methots are rsearched as an addition to the literature research. To explain why sample situation methotd is prefered to get data, it is thought that ERP is a very extensive system and thre are big differences with the setting up to the sectors. As result, sample situation method is prefered in case the data acquired may not be enough. As the difficulties are different in every departmant and quentionaire method may not be enough to reach to the correct data, it is tried to get data by using formal and informal interview methods.At the end of the work carried out, the difficults encountered in the process of setting are listed under 17 topics. It has been seen that organizational and human generated difficulties come up among these difficultties. Software generated difficulties are in the second rank. To overcome these dificulties that generrated by human and organisational, it has been tried to make conferences and social activities to increase the communication between workers and administrators. And to overcome the problems generated by software, it has been declared that it is tried to get help or information from the software firm and the workers at the other companies which uses th same software.