Yeni programa göre hazırlanmış ilköğretim 6. sınıf Türkçe ders kitapları ve bu kitaplardaki metinlerin çocuk edebiyatı ölçütlerine uygunluğu
The evaluation of the texts at Turkish books of 6th class that prepared according to the new curriculum and criterians of children's literature
  1. Tez No: 253002
  2. Yazar: AYLİN IŞIK DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 672
Özet
Çocuk edebiyatı, çocukların duygu, düşünce ve hayal bakımından gelişmeleri için çok önemlidir. Bu açıdan, çocuk edebiyatı ürünleri hem okuyucusunun edebi bir zevk almasını sağlamalı hem de onları hayal ve kavram bakımından geliştirmelidir. Tezimizin amacı da, altıncı sınıf Türkçe ders kitaplarındaki metinlerinin çocuk edebiyatı kriterleri bakımından değerlendirilmesidir.Bu amaca yönelik olarak, ülkemizde altıncı sınıf öğrencilerine okutulan altı farklı Türkçe ders kitabından dördü; metin, içerik, resim, hayal, dil-anlatım, kelimeler, yazım ve noktalama açısından incelenmiştir. Dört kitapta toplam yetmiş bir metin incelenmiş ve bu incelemeler çocuk edebiyatı kriterlerine göre yapılmıştır.Kitaplarda verilen metinlerin genel olarak içerik bakımından bulundukları temalara uygun oldukları görülmüştür. Ayrıca metinlerin; kavram, dil-anlatım, duygu-düşünce-hayal bakımından başarılı olduklarını da söyleyebiliriz. Ancak, kitaplarda metin olarak belli türlere ağırlık verildiği görülmüştür. Yine metinlerden birçoğunun; uzunluk, resim-içerik uyumu, bilinmeyen kelimelerin çokluğu, mesaj?kazanım uyuşmazlığı gibi sebeplere bağlı olarak çocuk edebiyatı kriterleri bakımından öğrencilere çok fazla katkıda bulunamayacaklarını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Literature for kids has a big importance in order to improve children?s dreams, emotions and thoughts. From this point, the books written for kids both should make the readers (kids) take literary pleasure from the books and should improve kid?s dreams and concept. The goal of our thesis is to evaluate the texts in the books which are written for sixth grade students from the point of the criterions of kids for literature.To reach this goal, texts, pictures, contents, dreams, words, grammar and punctuations of four Turkish books have been examined which are thought in our country. In these four books, seventy texts have been examined and these examinations have been done according to the criterions of kids for literature.In the examinations we have done, we have seen that texts are suitable for the themes they are in. Also we can say that texts are successful in teaching and improving grammar, emotions, dreams and concept. But we have seen that specific kinds of texts are predominantly thought in the books. Even so we can say that most of the texts can?t contribute the students due to the reasons as ( like) length, the incompatibility between text and picture, incompatibility the message and goal, and the majority of unknown words.