Simülasyon kuramı bağlamında terör sorunsalı:?Simülatif terör?
Terror problematic in the context of simulation theory: ?Simulated terror?
  1. Tez No: 253004
  2. Yazar: RIDVAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, terör olgusuna Jean Baudrillard'ın ?simülasyon? kuramı bağlamında teorik, bilimsel bir çözümleme yaklaşımı geliştirme çabasının ürünüdür. Bu bağlamda, terör olgusunun kavramsal ve tarihi gelişim süreciyle beraber; Baudrillard'ın fikir evreninin ve simülasyon kuramının kavranıp tahlil edilmesi gerektiği düşüncesinden hareket edilmiştir. Bu teorik parametrelerin ışığında, terör olgusunun analizi için yeni ve özgün bir yaklaşım ortaya konulması amaçlanmaktadır.Bugün dünyanın bir düzenden mahrum olduğu ileri sürülebilir. Kadim düzenden eser yoktur. `Yenidünya düzeni' denilen sanal intizam projelerinin ise bir söylemden ibaret olduğu anlaşılmıştır. Bu yargıdan dünyanın bir kaos içinde olduğu sonucunu çıkarmak da mümkün değildir. Çünkü kaos, kendi içinde bir düzeni ifade etmektedir. Acaba dünyanın bu durumuna sosyal bilimler çerçevesinde nasıl bir isim verilebilir? Sosyoloji, bu yeni ve karmaşık olguyu nasıl ve hangi kavramsal donanımla çözümleyecektir? Terör, neden bir paradigma unsuru haline gelmiştir? Terörün dünya sisteminin işleyişinde kurucu bir fonksiyonu var mıdır? Terör sadece güvenlikle ilgili bir olgu mudur? İnsanın zihinsel, sosyal ve tarihi olarak vardığı nokta ile terörün var oluş biçimleri ve yarattığı sonuçlar arasında bir ilişki var mıdır? Terör, uygarlığımızın bir oyuncağı olabilir mi? Eğer uygarlığımızın oyuncağı ise, yapısal bir evrim geçirerek, bizi bu oyunun esiri haline mi getirmiştir? Terör, gerçek mi, yoksa sanal ve sibernetik bir olay mıdır? Tezimizde, bu ve benzeri sorular/sorunlardan hareketle, terör olgusunun simülatif karakteri ortaya konulmaktadır.Çalışmamız terör olgusunu, tarihi ve sosyal gelişimiyle; Baudrillard'ın sosyolojisini ise simülasyon kuramı bağlamında, eleştirel analize tâbi tutmaktadır. Teorik düzeyde, eleştirel, yorumlayıcı ve anlamlandırmacı bir yöntemle ele alınan terör olgusundan ve simülasyon kuramından hareketle, terörün simülatif mahiyetinin teorik çerçevesi belirlenmektedir.Bu bağlamda, terörün kavram olarak tanımlanamaz, olgu olarak sınırları belirsiz, hukuken mücadele edilemez esneklikte; zaman, mekân ve değerden bağımsız, herkesi ve her şeyi hedef haline getiren bir hiper şiddet olduğu sonucuna varılmıştır. Kısacası günümüzde terörün simülatif bir düzlemde cereyan ettiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Bütün analiz ve değerlendirmelerin sonucunda elde edilen bulguların ışığında; gerçekten çok sanal, hakikatten çok yalan ve izah edilemez bir belirsizlik uzamında var olan bir terör olgusuyla karşı karşıya olduğumuz söylenebilir. Bu, her anlamda simülatif terördür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to develop a scientific analysis to the terror case within Jean Baudrillard?s ?simulation? theory in the context of theoretical approach. So with the conceptual and historical development of terror case; it is aimed to analyze and understand Baudrillard?s ideas and simulations. Within this theoretical parameters it is aimed to develop a new and original approach for terror case analysis.Today, it is suggested that the world is lack of an order. There is no sign of the ancient order. It is understood that the virtual layout projects called ?New World Order? is just a discourse. It is impossible to say that world is in a chaos however, the chaos describes a layout in itself. I wonder which name can be given to this condition of the world according to social science. How and with which conceptual equipment can sociology solve this new and complex case? Why terror did became a matter of paradigm? Does terror have a function as a founder in functioning of the system of the world? Is terror only a case of security? Is there a relationship between the point that a person can reach mentally, socially and historically and the results of terror?s existence ways? Can terror be a toy of our civilization? If it is the toy of our civilization has it structurally changed and made us prisoners of this game? Is the terror true or is it a virtual and a cybernetic event? In this study, within such questions / problems the simulated character of terror case is revealed.Our study critically analyses the terror with its historical and social development and Baudrillard?s sociology in the context of simulation theory. By the terror case and simulation theory taken up in a theoretical critical and interpretative way, the theoretical framework of terror?s simulated nature is determined.Therefore, it has been concluded that terror is a hyper-violence that can not be defined as a concept, its limits are uncertain and it has the flexibility that could not be fought legally: It is also independent of time, space and value and it has made everyone and everything become the target. Shortly we can say that terror runs in a simulated plane today. At the end of all these analysis, assessment and their results it can be said that we are faced a terror case that is really very virtual, truly lie and that is existed in an uncertain and non-defined extain. That is the simulated terror.