18-25 yaş üniversite gençliğinde dini inanç ve umutsuzluk ilişkisi (Sakarya Üniversitesi örneği)
The religious belief and hopelessness in university students aged 18-25
  1. Tez No: 253005
  2. Yazar: ADEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, din psikolojisinin konuları içinde yer alan dini inançların özellikle de Allah, ahiret ve kader inançlarının ayrıca dua etme davranışının gençlik döneminin dinî gelişimi içindeki seyri, gerek teorik bazdaki değerlendirmelerle gerekse konuyla ilgili yapılan ampirik çalışma sonuçları dikkate alınarak tahlil edilmeye çalışılmıştır. Yine gençlik döneminde umut ve umutsuzluk kavramları ele alınmıştır. Bu bağlamda öncelikle, gençlik dönemi gelişim özellikleri ve gençlerin dini gelişimi ele alınmış, umut ve umutsuzluk sebep ve sonuçlarıyla incelenmiş ardından dini inançlarla umut-umutsuzluk ilişkisi irdelenmiştir. Daha sonra da yapılan anketten elde edilen bulgular ve yorumları verilmiştir.Bu çalışmanın amacı, 18-25 yaş üniversite gençliğinde dini inançlar ve umutsuzluk ilişkisini incelemektir. Bu amaçla, Sakarya Üniversitesi bünyesinde Fen Edebiyat- Güzel Sanatlar-İkdisadi ve İdari Bilimler- İlahiyat- Mühendislik Fakülteleri ve Sağlık Yüksek Okulunda öğrenim gören 419 öğrenciye Dini İnanç Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, araştırmada yer alan üniversiteli gençlerin dini inanç düzeylerinin genel olarak yüksek düzeyde olduğu buna karşın umutsuzluk düzeylerinin düşük düzeyde olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra dini inançların öğrenim gördükleri fakülte, aylık gelir ve cinsiyet açısından; umutsuzluk düzeyinin okudukları fakülte ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Çalışmanın sonunda dini inanç düzeyi ile umutsuzluk düzeyinin ilişkili olduğu, dini inanç düzeyindeki artışın umutsuzluk düzeyindeki düşüşle paralellik gösterdiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of pray of youth period in the religious development and the religious beliefs, especially Allah, hereafter, fate which are in the subjects of psychology of religion are tried to be analyzed by considering both theoritical evaluations and the ampiric results of the related studies. Beside that hope and hopelessness in the period of youth are examined. Firstly in this context, the developmental features of youth period and the religious development of youngs are examined. Then, hope and hopelessness are examined with their reasons and results.After that the relationship between religious beliefs and hopelessness are examined. Lastly, the datas and the comments of the survey are given.The purpose of the study is to investigate the relationship between religious beliefs and hopelessness in university students aged 18-25. For this purpose, Beck Hopelessnes Scale and Religious Belief Scale are applied to 419 students who are studying in different deparments (Engineering, Economics, Theology, Science and Literature, High School of Health) of Sakarya University. According to the results of the datas of research, although the level of hopelessness of university students is low, the level of religious belief of university students is high. Beside that the religious belief is different according to their faculties, economic level and sex but the level of hopelessness is different according to their faculties, and sex. This study has concluded that the level of religious belief and hopelessness are related and it has also showed that the increase in the level of religious belief is paralleled to the decrease in the level of hopelessness.