Halk oyunlarına yönelik yetenek testlerinin incelenmesi
The analyse of the aptitude testes aimed at folk dances
  1. Tez No: 253016
  2. Yazar: UMUT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SELEN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dans, insanoğlunun kendisini ifade etmek için seçtiği ilk araçtır. Bugün gelinen noktada ise fiziksel, işitsel ve zihinsel bir eylemdir.Sporda yetenek seçimini kullanan ülkelerin, spor alanında gösterdiği ilerleme çeşitli araştırmalarla ortaya konulmuştur. Halk dansları için de ideal bir yetenek seçim modeli oluşturulursa, spor da yakalanan başarının benzerinin, dansta da gözlemlenebileceğini ön görüyorum.Bu çalışmadaki amacımız;a)Dansta yetenek seçiminin gereğini ortaya koymakb)Sporda yetenek seçim modellerini inceleyerek dansa uyarlayabilmekc)Çoklu zekâ kuramını dans açısından değerlendirmekd)Dansçı seçiminde aranabilecek özellikleri tespit etmeke)Dansçılarda bulunması gereken özelliklerin nasıl tespit edilebileceğini belirlemek
Özet (Çeviri)
For humans, dance is the first way to articulate themselves. In the present situation, dance is a physical, audial and mental activity. Several studies exposed that, the countries which are using aptitude selection for sport are showing improvement in the sport field.It can be possible to see a success such as in sports in the folk dances, in case of the same ideal aptitude selection is constituted for the folk dances.Purpose of this study;a)To expose the demand of aptitude selection at danceb)To examine the aptitude selection models of sport and to adjust them to dancec)To appraise multiple intelligence theory from the point of danced)To ascertain the speciality that can be required as in the selection of dancerse)To determine how to ascertain the speciality that can be required as in the selection of dancers.