Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında mülkiyet hakkı ve Türkiye
Property rights, in the light of judgements of European Court of Human Rights'
- Tez No: 253017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ANAYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Malvarlığı kavramı insanoğlu için çok önemlidir. Aynı zamanda toplum için ifade ettiği değerde yadsınamaz. Kamu yararının sağlanması aynı zamanda temel hak ve özgürlüklerin korunması bir madalyonun iki yüzü gibidir. Kamu yararı ile kişisel hak ve özgürlükler arasındaki denge arayışı modern devlet için çok önemlidir. Malvarlığı hakkının neyi kapsadığı sınırı ve hangi prensiplerin bu hakkı düzenlediği sorunu bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of property is so important for human being. On the other hand this concept is very essential element of the society too. Protection of fundamental rights and freedoms and ensuring public interest are lke two side of the one coin. Balance searching between these two concept is inevitable for modern states. What is property, what is the limit of this right and what kind of principles governs of the right are essential questions for this work.