Tüketim fantezilerinin satın alma davranışı üzerindeki rolü
The role of consumption fantasies on the buying behaviour
- Tez No: 253033
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde tüketiciler geleneksel görüşün aksine yalnızca duyularıyla değil, aynı zamanda duyguları, hisleri, hayalleri ve fantezileri eşliğinde alışveriş yapmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, satın alma sürecinde fantezilerin rolünü belirleyerek, tüketim fantezileri kavramını çeşitli yönleriyle incelemektir.Çalışma üç bölüm halinde tasarlanmıştır. Birinci bölümde; tüketim, tüketici ve ihtiyaç gibi kavramların yanı sıra, tüketicinin satın alma davranışına etki eden faktörler ve satın alma karar sürecine değinilmiştir. İkinci bölümde, fantezi kavramı açıklanmış ve tüketim fantezisi kavramına açıklık getirmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, tüketim fantezilerinin satın alma davranışı üzerindeki rolünün araştırıldığı saha çalışması yer almaktadır.Çalışma bağlamında, üç farklı ilde (İstanbul, Sakarya, Sinop) kolayda örnekleme yöntemine göre seçilmiş 961 katılımcıya anket uygulanmış ve veriler SPSS 16 programında analiz edilmiştir.Araştırmanın bulgularına göre; fantezilerin satın alma ve alışveriş davranışları üzerinde etkisinin olduğu görülmüştür. Tüketicilerin en çok fantezi kurarak satın aldıkları ürünler otomobil, giyim eşyaları ve konuttur. Alışveriş esnasında satın almayı planladıkları ürünlere ilişkin fantezi kurma sıklığının ise kişiye bağlı olarak değiştiği gözlemlenmektedir.Fantezi kurma eğilimi yüksek olan tüketicilerin belirli özellikler açısından sıradan tüketici ile aralarında çeşitli yönlerden farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Kadınlar erkeklere göre daha fazla fantezi kurarlar ve bunu en çok giyim alışverişlerinde yaparlar. İnsanlar, yaşları ilerledikçe fantezi kurma eğilimleri düşmektedir. Bekarlar da evlilere göre daha çok fantezi kurmaktadırlar. Fantezi kurma eğiliminin pazarlama boyutuna bakıldığında ise, fanteziyi en çok plansız alışveriş yapan yeniliğe açık tüketiciler kurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Contrary to traditional view, today?s consumers tend to use not only their senses but also their emotions, feelings, daydreamings and fantasies in their daily shopping activities. Hence, the purpose of this study is to examine the role of consumption fantasies in the buying process and to study the concept of ?consumption fantasies? from different perspectives.This thesis is made up of three chapters. In the first chapter, various basic concepts in relation to consumer behavior are examined. Among these are; the concept of consumer, consumption and needs, consumer buying process as well as factors affecting this process. In the second chapter, concept of fantasy and consumption fantasies are reviewed in light of the existing literature. In the last chapter, the method of the study and the analysis of data collected from the field study as well as the discussion of findings were presented.In the context of this study, a survey was carried out on 961 respondents selected via convenience sampling procedure in three cities (namely Sinop, İstanbul and Sakarya) in Turkey and the data collected in the survey was analyzed via SPSS 16.00 package.According to the findings, there appears to be an effect on buying and shopping behaviour from the consumption fantasies. Consumers tend to highly involve in fantasies in the purchasing of automobiles, clothing and houses. Also, findings indicated that fantasy involvement varies across consumers.Consumers with a high fantasy involvement tend to differ from ordinary consumers in a number of ways. For example, women tend to use fantasies more frequently than men particularly during the shopping of clothing. Also, age seems to matter. Elder people are less likely to use fantasies. Besides, single persons are more building up to fantasy than married persons. Also, impulse buyers and innovative consumers are the most building up to fantasy than the other consumers.