Tüketim aşamasındaki bulgur örneklerinde aflatoksin B1, B2, G1, G2 ve okratoksin a taraması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 16752
  2. Yazar: MUHİTTİN TAYFUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ortalama nem ve ısı değerlerine göre seçilen 9 ilden toplanan 540 bulgur örneğinde aflatoksin Bv B2, Ga ve G2ile okratoksin A analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre 11 bulgur örneği aflatoksin Bj, 2 bulgur örneği aflatoksin B2 ve 2 örnek de aflatoksin Gj açısından şüpheli olarak değerlendirilmiştir. Yapılan doğrulama çalışmaları sonunda 4 bulgur örneğinde aflatoksin Ba pozitif bulunmuştur. İnce tabaka kromatografisi (İTK)ile görsel miktar tayinleri sonunda pozitif olan bulgur örneklerinde 5.4,7.0, 7.0 ve 10.0 ppb aflatoksin Bx belirlenmiştir. Aflatoksin Bj belirlenen örneklerin hepsinin satış yerlerinden alındığı anlaşılmıştır. İncelenen bulgur örneklerinden 13'ü ise okratoksin A açısından şüpheli olarak değerlendirilmiştir, doğrulama çalışmaları ve ikinci İTK sonucu bu örneklerde okratoksin A bulunmadığı anlaşılmıştır. Besinlerde aflatoksin ve okratoksin sorununu çözümlemek için düzenli toksin tarama çalışmalarının yürütülmesi yanında, öncelikle üretim, hasat, taşıma, depolama ve satış yerlerinde bekletilme sırasında nem ve kalite açısından dikkatli davranılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bulgur samples (boiled wheat) collected from 9 cities in 1987 November- 1988 March and July. In the survey on 540 samples (1 kg) of bulgur were collected from markets and households. Bulgur samples were analyzed for aflatoxin Bv B2, Gv G2 and ochratoxin A by AOAC procedures. Aflatoxin detection limit was 3 ppb. Aflatoxin Bx was uncertain in 11 samples, aflatoxins B2 and Gx were uncertain in 2 samples. Aflatoxin B1 was found in 4 samples. The amount of aflatoxin Ba in 4 samples were 5.4, 7.0, 7.0 and 10.0 ppb respectively. Ochratoxin A detection limit was 12 ppb. Ochratoxin A was uncertain in 13 samples, but no ochratoxin A found in any of them.