Türkiye-Ankara ve İtalya-Lecce şehirlerinde bulunan el yapımı kuklaların karşılaştırılması ve turistik ürün uygulamaları
Comparison of hand made puppets and tourist product applicationsin the city of Turkey-Ankara and İtaly-Lecce
  1. Tez No: 540398
  2. Yazar: MİHRİNAZ SÖYÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Kukla yapımı, tiyatronun içinde farklı bir dramatik dil olarak varlığını teknolojinin hızına göre değiştiren, sinemaya paralel giderek gösteri sanatları içindeki yerini koruyan bir El sanatıdır. Kuklacılıkta diğer sahne sanatları gibi değişen ve gelişen teknolojiye karşı direnmeye devam etmektedir. Usta çırak ilişkisi içinde gelişen bu sanat günümüzde eğitim müfredatlarında seçmeli ders olarak yerini almaktadır. Kutsal hikâyelerin, masalların ve efsanelerin kuklacı yardımıyla kukla vasıtasıyla canlandırılması, elde edilen kaynaklara göre; günümüze kadar varlığını direnerek ve değişerek devam ettiği bilinmektedir. Geleneksel kültürümüzün bir parçası olan kuklacılık zaman içerisinde sosyo-ekonomik olumsuzlukların ortaya çıkardığı yetersizlikler kukla sanatının Türkiye'de istenen değeri görmemesi, kuklacılığın akademik anlamda da yeterli desteği görmemesine karşın, dünyada hem eğitim hem sahne sanatı olarak kalmaya direnmesi nedeniyle çalışma açısından araştırılmaya değer görülmüştür. Araştırma konusu olarak, Ankara ve Lecce şehirlerinde bulunan kukla atölyelerinin incelenmesi ele alınmıştır. Her iki şehirde bulunan kukla yapım atölyelerinde turistik hediyelik eşya olarak yapılan uygulamalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Puppet making is defined as a handicraft which may significanly change its existence depending on the pace of the developing technology, a handicraft which has a crucial role in theatre as well as a handicraft which has a parallelism with cinema holds its ground in stage and performing arts. The puppetry like the other stage and performing arts carries on standing its ground againts the developing technology. Nowadays, the puppetry developed within a mentor system tries to hold its ground as a selective course in syllabuses of some universities even İf just a bit. What is more, it is a very well-known fact that since the beginning of the humanity, the animation of the sacred stories, legends, and tales not only in the Far East counties, but also in transoceanic counties has been possible with the help of the puppet and it has held its ground by showing a great deal of resistance againts the Developing technology. Being one of the most appealing parts of our traditional culture, the puppetry has been considered to be rather significant in terms of both education and stage art to be studied due to the fact that it has been affected by the problems caused by socio-economical circumstances in Turkey and even though it has not been valued in the academic community, it still holds its ground not only in Turkey, but also globally. As for the main objective of the study as a research topic, the work Places of the puppet in Ankara, Turkey and in Lecce, a province of Apulia, Italy have been investigated throughout the study.