Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ndeki keseler üzerinden tekstil eserlerin korumaya yönelik belgelenmesi
Documentation of textile artefacts of conservation through pouches in Kocaeli Archeology and Ethnography Museum
  1. Tez No: 928907
  2. Yazar: ALPER FATİH ABİDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeometri, Müzecilik, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Archaeometry, Museology, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki müzelerde yer alan tekstil eserlerinin korunmasını destekleyecek, uluslararası dijital altyapıya uyumlu bir belgeleme sisteminin oluşturulmasını amaçlamaktadır. Tekstil eserlerin envanter kayıtlarının yetersizliği ve terminoloji açısından uyumsuzluğu, belgelenme sürecinde standart bir yaklaşımın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, çalışmada yalnızca müzeciler, sanat tarihçileri ve geleneksel tekstil uzmanları değil, koruma uzmanlarının da faydalanabileceği kapsamlı bir kılavuz geliştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada, ICOM Uluslararası Belgeleme Komisyonu (CIDOC) tarafından önerilen ve desteklenen belgeleme standartları temel alınmıştır. Tekstil eserlerin korunması ve konservasyonu için bir referans çerçevesi oluşturmak amacıyla, tekstil malzeme bilgisi ve eserlerin tanımlanmasına yönelik adımlar detaylandırılmış ve sistematik bir sınıflandırma modeli geliştirilmiştir. Anadolu'ya özgü tekstil mirasının dijital bir veri tabanına uyarlanabilir hale getirilmesi için bir thesaurus oluşturularak belgeleme süreciyle bütünleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, Türkiye'deki mevcut müze envanter sistemlerinin tekstil eserler için yeterliliği değerlendirilmiş, uluslararası standartlara uyumlu, dijitalleştirmeye elverişli bir model önerilmiş ve müze tekstillerini korumaya yönelik sistematik bir sınıflandırma modeli geliştirilmiştir. İnceleme sürecinde, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde bulunan tekstil kese grubu ele alınmış, mevcut belgeleme durumu değerlendirilmiş ve daha önce literatüre kazandırılmamış örnekler belgelenerek bilimsel kayıtlara eklenmiştir. Araştırmada betimleme ve karşılaştırma yöntemlerinin yanı sıra sistematik gözlem, kapsamlı görüşmeler ve detaylı analiz teknikleri kullanılarak çok yönlü bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Türkiye'deki müze tekstil eserleri için dijital dünyaya uyumlu, ortak bir terminoloji kullanan ve standart bir belgeleme sistemine dayanan bir yapı oluşturulması gerektiği ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuçları, müzelerde kullanılan envanter sistemlerinin geliştirilmesi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik stratejik yaklaşımlar açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to establish a documentation system compatible with international digital infrastructure to support the preservation of textile artifacts in museums across Turkey. The inadequacy of inventory records and terminological inconsistencies in textile artifacts highlight the necessity of a standardized approach in the documentation process. In this context, the study seeks to develop a comprehensive guide that can be utilized not only by museum professionals, art historians, and traditional textile experts but also by conservation specialists. The research is based on the documentation standards proposed and endorsed by the International Committee for Documentation (CIDOC) of the International Council of Museums (ICOM). To provide a reference framework for the preservation and conservation of textile artifacts, material characteristics and identification steps have been systematically detailed, and a classification model tailored to museum textiles has been developed. A thesaurus has been created and integrated into the documentation process to adapt Anatolia's textile heritage into a digital database. Within the scope of the study, the adequacy of existing museum inventory systems in Turkey for textile artifacts has been evaluated, a model compatible with international standards and suitable for digitization has been proposed, and a systematic classification model has been developed for the preservation of museum textiles. During the examination process, the textile pouch group from the Kocaeli Archaeology and Ethnography Museum was studied, the current documentation status was evaluated, and previously undocumented examples were documented and added to the scientific records. The research employs descriptive and comparative methodologies, along with systematic observation, in-depth interviews, and detailed analysis techniques, to conduct a comprehensive examination. The findings indicate the necessity of establishing a standardized documentation system with a unified terminology compatible with the digital environment for museum textile artifacts in Turkey. The results of the study offer significant contributions to the improvement of museum inventory systems and the development of strategic approaches for the preservation of cultural heritage.