Tarım satış kooperatiflerinde yönetici eğitimi
- Tez No: 25310
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Kooperatifler, dayanışma yoluyla bireylerin yaşam standartlarını yükselten kuruluşlardır. Kooperatifler, ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmesinde önemli bir rol oynar. Eğitim, ekonomik ve sosyal gelişmede en önemli bir faktördür. Özellikle kooperatiflerin yönetim gücünün ekonomik ve sosyal gelişmede önemli bir rolü vardır. Bu nedenle yönetici eğitimi her kooperatifte sürekli yapılması gereken kooperatifçilik eğitiminin önemli bir parçasıdır. Bu çalışmanın temel amacı, Tarım Satış Kooperatiflerinde yönetici eğitimini incelemektir. Birinci bölüm, Tarım Satış Kooperatifleri ve kooperatifçilik eğitimi ile ilgilidir. ikinci bölüm, Tarım Satış Kooperatiflerinde yönetici eğitimi ile ilgili konuları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde, Tarım Satış Kooperatiflerinde yönetici eğitimi ile ilgili olarak yapılan bir uygulama vardır. Son bölümde, çalışmanın temel sonuçları özetlenmiştir ve Tarım Satış kooperatiflerinde yönetici eğitimi ile ilgili olarak belirlenen bazı çözüm önerileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cooperatives are institutions that improve the Diving standard of individuals with cooperation. They act an important role in the economic and the social development of the countries. Training is the most essential factor in the economic and social development of the nations. In particular, there is an important role the management force of the cooperatives in the economic and social development. Thus, the management training is an important part of the cooperative training and has to be made continuous in every cooperative. The main purpose of this study is to investigate the management training in Agricultural Sale Cooperatives. The first chapter is related to the Agricultural Sale Cooperatives and the Cooperative Training. The second chapter covers the subjects interested in the management training in the Agricultural Sale Cooperatives. In the third chapter, there is a practice that is dona in relation with the management training in the Agricultural Sale Cooperatifves. In the last chapter, consequently the main results of the study are summarized and there are some recommendations for the solution of the outlined problems in the management training for Agricultural Sale Cooperatives.