Türkiye muhasebe standartlarına göre canlı varlıkların değerlemesi; büyükbaş hayvanlar üzerinde bir uygulama
Biological assets evaluation according to turkish accounting standards; an application on cattle
- Tez No: 253128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN USUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'deki tarım muhasebesi uygulamaları ile ilgili çalışmalar incelendiğinde uygulamalarda farklılıklar olduğu gözlemlenmektedir. Genellikle bu farklılıklar, canlı varlıkların hangi varlık grubundaki hesaplarda takip edileceği ve değerlemelerinin nasıl olacağı konusundadır. Bu çalışmada Türkiye'deki uygulama farklılıklarına da değinilmiş ve TMS 41'e göre açıklık getirilmeye çalışılmıştır.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; canlı varlıklar TMS 41'e göre sınıflandırılmıştır ve canlı varlıkların değerlemesinden bahsedilmiştir.İkinci bölümde; büyükbaş hayvanlar üzerine yapılan uygulama, TMS 41 ve VUK'a göre yapılan uygulamalar ile karşılaştırılmış ve karşılaştırmanın finansal tablolara etkileri incelenmiştir.Çalışmanın sonucunda: TMS 41'e göre gerçeğe uygun değerle değerlenen canlı varlıklar bilançoda canlı varlıklar başlığı adı altında gösterilmiş ve canlı varlıklardan elde edilen tarımsal ürünler hasat noktasına kadar bu standarda göre değerlendirilmiştir. TMS 41 ve VUK'a göre oluşan finansal tablolarda TMS 41'e göre değerlenen canlı varlıkların değerleri VUK'a göre değerlenenlerden fazla çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
When the studies on agricultural accounting applications in Turkey are examined, it is observed that there are differences in the application. Generally these differences are on in which asset group accounts will the biological assets be followed and what the valuations will be like. In this study, the application differences in Turkey are handled as well and it has been tried to provide a clarity according to Turkish Accounting Standard of Agriculture (TMS 41).The study consists of two parts.In the first part; biological assets have been classified according to Turkish Accounting Standard of Agriculture (TMS 41) and the valuations of biological assets have been mentioned.In the second part; the application done on cattles has been implemented by comparison to the ones carried out in TMS 41 and Turkish Tax Law and their influence on financial statement has been examined.In the conclusion of the study: biological assets evaluated with fair value according to TMS 41 have been shown under the title of biological assets on the balance sheet and agricultural products attained from biological assets have been evaluated according to this standard until the point of harvest. On the financial tableaus made according to TMS 41 and Turkish Tax Law, the values of biological assets whose evaluations have been done according to TMS 41 have outstripped the values implemented according to Turkish Tax Law.