Soğuk savaş sonrası dönemde Rusya'nın güvenlik politikaları ve bunların ABD, AB ve Türkiye'ye etkisi
Aftereffects of cold war of Russia on the political security of USA ,European Union and Turkey
- Tez No: 253148
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
 - Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kökleri Slav ailesine dayanan Rusya, dünya siyaset sahnesinde her zaman önemli bir aktör olarak varlığını sürdürmüştür. Çarlık Rusyası'yla ciddi anlamda varlığını hissettirmiştir. Çarlık Rusyası'nın yıkılışıyla, Sovyet Rusyası (SSCB) adıyla yeniden uluslararsı sistemde yerini almıştır.Soğuk savaş döneminin en önemli iki süper gücünden biri olma konumuna yükselen Sovyet Rusyası, bu dönemde izlediği politikalarla dünya güvenlik politikalarının şekillenmesinde önemli roller oynamıştır. ABD,AB ve Türkiye başta olmak üzere bir çok devletin dış politikalarının şekillenmesinde ve uluslararsı güvenlik ittifaklarının oluşmasında yine Rusya'nın izlediği güvenlik politikaları etkili olmuştur.NATO bu politikaların neticesi olarak en bilinen en etkin bir güvenlik ittifakı olarak örnek gösterilmiştir.Tarihin tekrar tekerrür etmesiyle Sovyet Rusyası'da yıkılmış ve tarih ilk defa bir büyük devletin savaşmadan yıkılmasına şahitlik etmiştir.Sovyet Rusyası'nın yıkılması tabi olarak uluslararası sistemin tekrar şekillenmesini beraberinde getirmiştir.Artık soğuk savaş dönemindeki ?iki kutuplu? sistem,yerini ABD'nin başını çektitği ?tek kutuplu? bir sisteme bırakmıştır.Sovyet Rusyası'nın yıkılmasıyla bayrağı devralana Rusya Federasyonu,yeni dönemde ABD,AB ve Türkiye ile daha dengeli ve uyumlu politikalar izlemiş bir bakıma eski gücüne kavuşmak için zaman kazanmıştır. Özellikle Putin Döneminde izlenen güvenlik politikaları, Rusya'nın tekrar toparlanması ve eski gücüne kavuşmasının işaretleri olarak algılanmıştır.Şimdilik ?büyük güç? olma hedefini yakalamış görünen Rusya, ideal hedefi olan ?süper güç? olma hayallerine doğr emin adımlarla ilerlediği görülmektedir. Bu amaç doğrultusunda sahip olduğu yer altı ve yerüstü kaynaklarını bir güç olarak kullanmaktan vazgeçmeyeceği düşünülmektedir. Özellikle enerj alanındaki politikaları başta AB ülkeleri olmak üzere ABD ve Türkiye ile olan ilişkilerini belirleyecektir.Rus tarihini arka planınına da göz atıldığında önümüzdeki yıllar bize Rusya'nın tekrar uluslar arası sistemin en önemli aktörlerinden birisi olacağını söylemektedir.
Özet (Çeviri)
As Russia's roots extend to slavonic it has always played an important role in World Policy. It has proved its presence seriously on its Czardom period. As Czardom collapsed it was reformed as USSR (United Soviet Socialist Republics) an international formation. It had become one of the two superpowers during The Cold War and played very important role in the formation of Global Security Policies. Also Russia's Security Policies affected the formation of The Center for Interneational Security and Cooperation(CISAC) and was influential in the formation of Foreign Policies of many countries including Turkey, EU and USA. NATO is shown as a model for the most known and most efficient Security Cooperation as the result of these Policies. As every country has collapsed in the history, The Soviet Union has also collapsed but this time The World has witnessed a collapse of a country without any wars. The collapse of USSR brought about the reformation of International System. Bipolar World from The Cold War has become Unipolar World in the leading of US. As the collapse of USSR, Russian Federation has gained time to recover its power by following more balanced and friendly policies with Turkey, EU and USA. Especially the Security Policies followed on Putin Period was perceived to be the signs of Recover of Russia. It is obviously seen that Russia has occupied its place as Great Power and is pushing ahead to become a Super Power. It's supposed that Russia will use its underground and overground sources effectively to achieve The Goal. More particularly its Policies on Energy Sources will determine its relationships with especially EU Countries, USA and Turkey. As we glance at its background on history the uppcoming years will show us that Russia will play efficient roles again.