Eskişehir hazır giyim sanayinin ekonomik yönden değerlendirilmesi
- Tez No: 25316
- Danışmanlar: PROF. DR. C. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Tekstil sanayi, tekstil hammaddelerinin elde edilmesi, işlenmesi ve insanların kullanımına arzedilmesi gibi bir takım süreçleri içeren emek-yoğun bir sanayi dalıdır. Tekstil ürünlerinin basit el araçlarından en gelişmiş makinalara kadar çeşitli araçlarla üretilebilmeleri ve yaygın tüketimleri nedeniyle tekstil endüstrisi, yeni endüstirileşen toplumların gelişmelerinde önemli rol oynamaktadır. Tekstil ve hazır giyim sektöründe, hammaddenin iplik haline gelmesinden hazır giyime kadar devam eden yapı içinde oldukça yüksek katma değer sağlayan bir dizi üretim safhası yer alır. Bu safhaların milli ve istihdama katkıları tekstil sanayinin Türk ekonomisi içindeki önemini arttırmaktadır. Türk tekstil ve hazır giyim sektörü ülke ekonomisinde çok önemli bir yer işgal eder. Gayri safi milli hasıladaki payı % 7, sanayi istihdamındaki payı % 28, toplam istihdamdaki payı % 31, sanayi istihdamındaki payı % 40'dır. Türkiye gerek pamuk ipliği ve pamuklu dokumada, gerekse yün ipliği ve yünlü dokumada, komşuları ve AET ülkeleri ile rahatça rekabet edebilecek bir düzeye gelmiştir. Ayrıca son yıllarda büyük gelişme gösteren hazır giyimde de diğer ülkelerle rekabet edebilecek bir seviyeye ulaşmıştır. Ülkemiz hazır giyim sanayi, ulusal gelir ve istihdam açılarından önemli bir yere sahiptir. Bu sanayi daimin ülkemiz ihracatı içindeki önemi de giderek artmaktadır. Bunların yanındahazır giyim sanayi, diğer sanayi dallarına göre daha az sermaye gerektiren ve işgücü yoğun bir üretim dalı olduğu için ülkemizin üretim etkenleri yapışma uygun bir özellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Textile Industry is a labor incentive industry which contains such pro cesses as providing textile raw material, processing and suplying textile goods for human use. Textile goods can be produced by various means from simple hand tools to advanced machines and these goods are widely used by people. Because these characteristics, textil industry place an important role in development of newly industrializing countries. In Textile and Ready-Made Clothing Industries there are different pro duction phases from producing thread the clothing. These processes have high added values and provided contributions to GNP and Employment which make textile industry an important part of Turkish economy. Textile and Ready-Made Clothing industries have a substantial share in Turkish economy. For instance textile industry's share in GNP is 7 % where its share industrial employment is 28 %, in aggregate export is 31 %, in industrial export is 40 %. Turkey has reached to level where it can compete with its neighbours and EC countries in both cotton and wood thread-weaving. Moreover ready-made clothing industry has shown a substantial development and Turkey can compete with other countries in this field as well. Ready-Made Clothing Industry has an important place in national employment and export. Hence Ready-Made Cloth ing Industry is income more suitable industry than most of the other industries since it is a labor incentive industry and requires less capital.