Türkiye'de sermaye piyasası açısından kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesi
  1. Tez No: 25315
  2. Yazar: EYÜP AKYAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Ulusal ekonomi içerisinde, KİT'ler üzerindeki devlet kontrol ve müdahalesinin azaltılması veya kaldınlması olarak bilinen özelleştirme; KİT'lerin ekonomiye yeniden kazandırılması açısından büyük önem arzetmektedir. Ülkemize modern teknolojiyi getiren KİTler, 1930'lu yıllarda özel sektörün sermaye birikimi yetersizliğinin bir sonucu olarak kurulmuş olup; kalkınma hedefleri için, devlet vazgeçilmez bir koşul olarak görülmüştür. Günümüz Türkiye'sinde izlenen ekonomi politikalan, devletin iktisadi hayattaki yerinin yeniden gözden geçirilmesini gerekli kılmaktadır. KİT reformu, bir başka ifadeyle özelleştirme operasyonları, adı geçen amaç/amaçlar için geçerli bir yol ve araç olarak görülmektedir. Ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerde özelleştirme borsa aracılığı ile yapılmakta olup, yürürlüğe konulan ekonomik reform programının bir unsurudur. Ülkemizde de uygulanan özelleştirme operasyonları için, sermaye piyasası kanalıyla hisse senedi satışının yapılarak ilgili kuruluşun özelleştirilmesi önerilmiştir. Sermaye piyasası kanalıyla hisse senedi satışı yapılarak uygulanacak özelleştirme operasyonunda sorunlar, aşamalar, öncelikler ve basan koşullan incelenerek; konuya netlik kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In national economy, privatization which is known to reduce or abrogate government control and interference on the public corporations, is very important to take public corporations in the economic system again. Public corporations that are brough modern technology to our country, promoted in l^s years at the result of insufficient accumulation of capital and for their development aims, the government is seen one undisclaim condition. The economic policies that is trace in today's Turkey, it is necessitate for the government to review the economic spaces again. The public corporation reform, the another explain of this is privatization operations are seen the valid way and means for above mentioned aim/aims. In the countries that are grown-up on the economic way, the privatization to be done by means of bourse, and it is the part of economic reform that is bringe into force. For the privatization operations that are applied in our country, at the way of capital market, it has been proposed to put up for sale the share of stock and privatization of the interested company. At the way of capital market make of selling the share of stock, the problems, phases, precedences and the success conditions are investigate at the operations of privatization and try to bring in clearness to the subject