Ekim sıklığının arpa bitkisinde verim ve verim unsurlarına etkisi
- Tez No: 25319
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
-53- ÖZBT ç.ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri araştırına alanında, 1989-1990 yetiştirme döneminde yürütülen bu deneme de, arpa bitkisinde Çukurova koşullarında metrekareye uygulanacak en uygun tohumluk miktarının saptanması ile verime etkide bulunan diğer verim öğelerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuş ve beş değişik ekim sıklığı (100, 300, 500, 700, 900 tohum/m52) uygulanmıştır, çalışmada iki sıralı ATHEBA'S arpa çeşidi kullanılıştır. Tüm uygulamalarda 13 gün içinde %99 oranında çimlenme sağlanmış, çimlenme tamamlandıktan sonra, her uygulamadan 10 bitki tesadüfi alarak seçilmiş ve özellikler bu bitkiler üzerinde belirlenmiştir. Araştırmadan alınan sonuçlar özetle aşağıdaki şekildedir. Her uygulamada yaklaşık 15 gün arayla sap sayımı yapılmış ve tohumluk miktarı arttıkça belirli bir tarihe kadar birim alandaki sap sayısında linear bir artış gözlenmiş ve en yüksek değerler tüm uygulamalarda 19 mart tarihinde saptanmıştır. Bu tarihte alınan değerler 100, 300, 500, 700 ve 900 tohum/m2 uygulamalarında sırası ile 876.5, 1593.75, 1885.00, 2396.50, 2518.75 adet/m2 alarak gerçekleşmiş ve bu tarihten itibaren tam olgunlaşma dönemine kadar sap sayısında göreceli bir azalma gözlemlenmiştir. 100, 300, 500, 700 ve 900 tohum/m2 ekim sıklıklarında saptanan bitki başına fertil sap sayıları sırası ile 3.975, 2.550, 1.225, 1.175, 1.175 degerlerindedir. Ana sap ve 1. kardeşlerde 100 tohum/ m2 uygulamasında başak tane sayısı daha yüksek değerler vermiş, ekim sıklığının artmasına paralel bu değerlerde belirli bir azalma olmuştur. Uygulamalarda anasaptan kardeşlere gidildikçe başak tane sayılarında azalma olduğu da saptanmıştır. En, düşük ekim sıklığı uygulaması 100 tohum/m2 ve en yüksek ekim sıklığı uygulaması 900 tohum/m2 den alınan başak tane sayısı ortalamaları sırası ile anasapta 28.7950 adet ve 22.6425 adet dir. Benzer bulgular birinci ve ikinci kardeşlerde de gözlenmiştir.-54- Uygu lamalarda anasaptan kardeşlere gidildikçe başak tane ağırlıklarında belirli bir azalma olmuştur. Uygulamalar arasında anasap ve birinci kardeşlerde başak tane ağırlıkları istatistiksel olarak önemli fark göstermemişlerdir. Bununla birlikte ekim sıklığı arttıkça başak tane ağırlıklarında oransal azalmaların olduğu istatistiksel verilerden anlaşılmaktadır. 100 tohum/ m2 uygulamasında anasap başak ağırlığı ortalaması 1.3575 gr.,900 tohum/ m2 uygulamasında ise 0.9150 gr. olarak elde edilmiştir. Aynı özelliğin birinci kardeşteki değerleri ise 1.1075 ile 0.5800 gr. alarak saptanmıştır. Belirlenen en yüksek bin dane ağırlığı 100 tohum/ m2 uygulamasından (45.0250 gr) alınmış ve birim alandaki tohum miktarı arttıkça azalma göstermiştir. 300 ve 500 tohum/ m2 uygulamaları ikinci grupta, en sık ekimler olan 700 ve 900 tohum/ m2 uygulamaları ise üçüncü grupta yer almıştır. üygulamarda en yüksek verim değeri 300 tohum/ m2 uygulamasından alınırken, bunu 100 tohum/m2 uygulaması izlemektedir. 500 ve 700 tohum/m2 uygulamaları verim yönünden üçüncü grupta yer alırken, en düşük tane verimi 900 tohum/m2 uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUntABY This study was caried aut to determine the most suitable seeding rate and to find out effect of seeding rate on yield and yield components of two rows barley cv. Athena's in the Çukurova ecological condition. The seeding rates were 100, 300, 500, 700, 900 seeding/m2 and the experiment was complete random designed. The germination percentage was %99 and completed within 13 days. 10 sample plants were randomly chosen after seedling establishment and all necessary observation was made on these individual plants. The results were summarized as fallows. Hain shoot and tillers number/ m2 were determined about 15 days intervals. At all plant densities number of tillers per unit area has reached the peak at 19 March and started to decline untill full maturity, because of the mortality of younger tillers. Tillering per plant was largely favoured by low plant densities, in the range from 100 to 900 seed/m2 ear produced tillers number decreased from 4.0 ear to 1.2. There was sharp decline in the number of ear produced tiller after 300 seed/m2. Grain number per ear was reduced at highller densities and on younger shoots, because there were fewer fertil spikelets and fewer grain in these spikelets. The highest grain number per ear was found to be 28.8 seed/ear from main shoot of 100 seed/m2 densty. While the lowest was 22.6 seed/ear from main shoot of 900 seed/m2 seeding density. Similar results were obserwed on the first and second tiller's ear. The productivity of individual ears, from main shoots as wallas from tillers, decrased with increasing plant density and with later emergence of shoots. The higher ear grain yield was produced by main shoots of 100 seed/m2 with 1.3575 gr, while the lowest observed from 900 seed/m2 with 0.9150 gr. At the same time first tillers produced 1.075, 0.5800 gr grain yield per ear, 100 and 900 seed/m2 respectively. As the other characters, tausand kernel weight decreased from 45.025 gr. to 35.900 gr. as plant densities increased. Maximum grain yield was achieved at 300 seed per m2 fallowed by 100 seed per m2. Higher sowing densities produced rather low grain yield same as yield components,