Dökme hububat depolamada karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 25318
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, aynı depolama kapasitesindeki iki ayrı bölgede bulunan siloların kullanımında karşılaşılan sorunları ortaya koymak ve çözüm önerileri getirmek, ayrıca gelecekte planlanacak yeni depolama sistemlerine kapasite ve yerleşim yerlerinin seçiminde ışık tutmak amacı ile yapılmıştır. Toplam depolama kapasitesinin yaklaşık 6 milyon ton 'a ulaştığı ülkemizde dış ve iç ticarete yönelik 60 000 ton kapasiteli İskenderun liman silosu ile tamamen iç ticarete yönelik hizmet veren Ankara Güvercinlik silolarının yıllık dolum/boşalım oranları ve sahip oldukları teknik donanım olanakları incelenmiştir. Aynı kapasiteye sahip olmalarına karşın İskenderun tesislerinde işlem fazlalığı nedeniyle Ankara Güvercinlik tesislerine göre daha fazla teknik sorunlarla karşılaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to clarify and suggest the solutions for the operational difficulties of two silos which are having the same storage capasily but different locations. Moreover, to give a bright idea for the grain storages those would be planned in the comming future. The total storage capasity of our country is approximatly 6 million ton, out of which is 6Q.Q0Q ton for each iskenderun and Ankara Güvercinlik silos one designed to serve for both domastic and international the other for only domestic trade, has been studied respectively from the point of turn over rate and mechanization units which they are having/Although they have the same storage capasity but iskenderun silo with higher turn over rate compare to Ankara Güvercinlik silo is facing more technical problems.