Ceza Muhakemesi Hukukunda uzlaştırma
Reconciliation of Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 253206
  2. Yazar: EREN ŞENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN YOKUŞ SEVÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Uzlaştırma kurumu, geleneksel ceza adaleti sistemlerinin çözmekte yetersiz kaldığı sorunların çözülmesi, adalet sisteminin daha hızlı işlemesi ve yargılamaların daha kısa sürede sonuçlandırılabilmesi için ortaya çıkarılan, geleneksel ceza adaleti sistemine alternatif yöntemlerden biridir. Bir onarıcı adalet modeli olarak uzlaştırma ilk olarak 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde de ceza ve ceza muhakemesi hukuku alanında yapılan reformlar sırasında 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK ve 5271 sayılı CMK ile ilk olarak mevzuatımıza girmiştir.Bu çalışmamızda özellikle ülkemiz açısından oldukça yeni bir kurum olan uzlaştırma kurumunu iki bölüm altında incelemeye çalıştık. Birinci bölümde uzlaştıma kavramını, tarihsel gelişimini, benzer kurumlarla, ceza ve ceza muhakemesi ilkeleriyle ilişkisine de değinmek suretiyle ana hatlarıyla açıkladık. İkinci bölümde ise ceza muhakemesi mevzuatımızdaki uzlaştırma kurumunun mahiyetini, koşullarını, uygulanış usulünü ve doğurduğu sonuçları ele aldık. Son olarak da kurumun hali hazırda mevcut sorunlarına değinerek uzlaştırmanın daha yaygın şekilde uygulanması konusunda bazı önerilerde bulunduk
Özet (Çeviri)
The Institution of Reconciliation is one of the alternative methods to traditional punishment justice system, which was founded for the matters such as solving the problems where the traditional punishment systems failed to solve, or for enabling the justice system to operate faster, or in order that the trial process comes to a conclusion in a shorter time. As a fixing justice model, Reconciliation has started implementation, in the world, beginning from the second half of the 20th century. And in our country, together with the reforms made in the punishment and the criminal law, it has been a part of our laws for the first time with the regulations 5237 (Turkish Criminal Code) and 5271 (Turkish Criminal Procedure Code) which took affect on 01.06.2005.In this study, we tried to examine the Institution of Reconciliation in two parts, which is a very new institution especially for our country. In the first part, we have roughly explicated the concept of reconciliation and its historical development through touching on its relationship with the criminal laws and similar institutions. In the second part, we have expounded the nature, the conditions, the way of implementation and the results of the Institution of Reconciliation in our criminal law legislations. And finally we have mentioned the current problems of the institution. We made some suggestions about what can be done for enabling the system to function more widely.