Ceza Muhakemesi Hukukunda uzlaştırma
Recenci̇li̇ati̇on i̇n Cri̇mi̇nal Procedure Law
- Tez No: 557443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Günümüzde kabul gören onarıcı adalet sistemi ceza adaletini yerine getirirken, sanığın haklarını koruduğu kadar mağdurun haklarını da korumaktadır. 21.yüzyıl adalet sistemi, ceza adaletini yerine getirirken mağdurun tatmin edilmesi fikrini ön plâna çıkarmış bulunmaktadır. İşlenen suçtan dolayı sanığın devlet tarafından cezalandırılması yeterli görülmeyip, mağdurun veya suçtan zarar görenin zararının giderilmesi onarıcı adalet anlayışının en başta gelen amaçlarından biri olmuştur. Bu anlayışın hakim olduğu devlet, uzlaştırma kurumunu mevzuatsal ve uygulamasal alt yapısını oluşturarak hayata geçirmiştir. Uzlaştırma kurumu ile birlikte sorunların daha hızlı, ekonomik ve tarafların her iki taraflı daha fazla memnuniyeti sağlanarak sorunların çözülmesi yolu açılmıştır. Bu noktada alternatif çözüm yollarından birisi olan uzlaştırma kurumu daha fazla gelişmeye ve geliştirilmeye başlamıştır. Netice itibariyle de bu kurumun hukuk dünyasındaki önemi gün geçtikçe daha fazla anımsanmaktadır. Eserimizde bu kurum, yasal düzenlemeler, bilimsel görüşler ve Yargıtay içtihatlarından yararlanılarak bütün yönleriyle irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The restorative justice system, which is accepted today, protects the rights of the victim as well as the rights of the accused while performing criminal justice. In the twenty-first-century justice system, the idea of satisfying the victim comes to the fore while fulfilling the criminal justice. The punishment of the defendant by the state for the crime has not considered sufficient, and the elimination of the harm of the victim or the person who is harmed by crime has become one of the most important aims and objectives of the concept of restorative justice. The state dominated by this understanding has formed the legislative and practical infrastructure of the conciliation institution and then has implemented conciliation. The reconciliation aims to solve problems more quickly and economically by ensuring mutual satisfaction between the parties. At this point, the reconciliation, which is one of the alternative solutions, has started to develop further. As a result, the importance of this institution in the field of law is increasing day by day. In this study, this institution has been examined in all aspects using legal regulations, scientific opinions, and the case law of the Court of Cassation.