İlköğretim okul yöneticilerinin liderlik davranış düzeylerinin öğretmenlerin iş doyumuna etkisi
The effect of level of primary managers' leadership behaviour to job satisfaction of teachers (Samsun province sample)
- Tez No: 253205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hazırlanan bu tezde öncelikle iş doyumu ve liderlik davranışları kuramlarına yer verilmiştir. İş doyumu ile liderlik davranışları arasındaki ilişkiler ve bu konuda yapılan araştırma sonuçları incelenmiştir. Bu ilişkinin Samsun ili ve ilçelerinde ne düzeyde olduğunu belirlemek için Samsun'da bulunan ilköğretim okullarında çalışan 804 öğretmen ve 153 yöneticiye ölçekler uygulanmıştır. Öğretmenlerin iş doyumu düzeylerini ve yöneticilerinde gördükleri liderlik davranışları düzeylerini belirlemek için ?İş doyumu? ve ?Liderlik Davranışları Düzeyleri? ölçekleri uygulanmıştır. Yöneticilerin kendilerinde gördükleri liderlik davranışları düzeyleri için ise ?Liderlik Davranışları Düzeyleri? ölçeği uygulanmıştır. Yapılan veri analizleri sonucu, öğretmenlerin branşlarına göre iş doyumu düzeylerinde, öğretmenlerin branş ve hizmet yıllarına göre yöneticilerinin liderlik davranışları düzeylerinde anlamlı farklılıklara ulaşılmıştır. Yöneticilerin kendilerinde gördükleri liderlik davranışları ile öğretmenlerin yöneticilerinde gördükleri liderlik davranışları arasında negatif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Öğretmenlerin yöneticilerinde gördükleri liderlik davranışları ile iş doyumları arasında ise pozitif ve anlamlı bir ilişki görülmüştür. Bu araştırma sonucunda yöneticilerin, öğretmenlerin iş doyumunu artırmaları için, öğretmenlerin yöneticilerine bakış açılarını değiştirmeleri gerektiği yorumu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
That thesis is presented primarily for giving theories of the satisfaction of the job and leadership behaviours. Relationships between job satisfaction and leadership behaviours and research results are examined. In order to determine these relationships, measures are applied to 804 teachers and 153 managers which are in charge of the primary schools of Samsun. `job satisfaction and ?the behaviours of leadership? levels are measured to perceive the satisfaction of the teachers and leadership behaviours of the managers. After having seen the results of the measures it is understood that the satisfaction of the teachers and the leadership behaviours of the managers differentiate according to the branches and the service period of he teachers. It is determined that the behaviours which managers see in themselves and the behaviours which teachers see in managers have a negative and meaningful relationship. And it is determined that the behaviours which teachers see in managers and the satisfaction of the teachers have a positive and meaningful relationship. Conclusively after having got this measurements it is thought that teachers are to change their point of view among to their managers in order to enchance their `job satisfaction?.