Ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma
Reconciliation in criminal procedure law
- Tez No: 589463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İdesi adalete ulaşmak olan hukuk bilimi, binlerce yıllık gelişim süreci ile ilerlemeye devam etmektedir. Gelişimi, geçmişi reddetmek ile değil geçmişin üzerine yenilikleri ekleyerek meydana gelmektedir. Tarihin ilk zamanlarında suçun kişiye ve kabilesine karşı işlendiği kabul edilerek bireysel cezalandırma yoluna gidilirken amaç öç almak olarak belirlenmişti. Zamanla devlet yapısının gelişmesi ile suçlara bakış açısı da değişerek suçların, devlete ve topluma karşı işlendiği kabul edilerek amaç suçlunun ıslahı ve topluma kazandırılması olarak belirlendi. Bu bakış açısındaki değişiklik mağdurun konumunu değiştirerek mağduru pasifize etti. Fail odaklı ceza adalet anlayışı yakın zamanda tartışılmaya başlandı. Çünkü mağdurun ve toplumun mağduriyeti giderilemiyor ve sosyal barış sağlanamıyordu. Gelişen hukuk anlayışı, mağdur ve toplumun yaralarının sarılması için onarıcı adalet fikrini oluşturmaya başladı. Onarıcı adalet fikri ile mağdurun zararının giderilmesi ve failin yaptığı fiilin sonuçlarını kabul ederek iyileşme sürecine girmesi ile sosyal barışın sağlanması hedeflenmektedir. Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından uzlaştırma kurumunun gelişimi de böylece başlamış oldu. Bu çalışmada, uzlaştırma kurumunun ülkemizdeki uygulaması incelenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, uzlaştırma kurumu gibi çözüm yöntemlerini içinde barındıran alternatif uyuşmazlık çözüm yollarını ve uzlaştırma kurumunun fikri alt yapısını oluşturan onarıcı adalet anlayışını inceledik. İkinci bölümde, uzlaştırma kurumunun tarihsel gelişimi ve Türk Hukuku ile uluslararası hukuktaki uygulanışını inceledik. Sonra uzlaştırma kurumu ilkelerini ve ceza muhakemesi ilkelerini karşılaştırarak tartıştık. Son bölümde ise, uzlaştırma kurumunun ülkemizdeki uygulanışını irdeleyerek eksik ve tartışmalı yönlerini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The science of law, whose claim is to reach justice, continues to progress with thousands of years of development. Its development occurs not by rejecting the past but by adding innovations to the past. In the early times of history, it was accepted that the crime was committed against the person and his tribe, and the purpose of individual punishment was determined as revenge. With the development of the state structure, the perspective at the crimes changed and it was accepted that the crimes were committed against the state and society and the aim was determined as the correction of the offender and its integration into the society. The change in this perspective changed the victim's position and passivated the victim. Understanding of criminal justice which is offender-oriented recently began to be discussed because the victim's and society's victimization could not be resolved and social peace could not be achieved. Developing understanding of law, began to form the idea of restorative justice for the wounds of victims and society. With the idea of restorative justice, it is aimed to ensure social peace by eliminating the harm of the victim and accepting the results of the act of the offender entering the healing process. Thus, the development of the reconciliation institution, one of the alternative dispute resolution methods, started. In this study, the implementation of the reconciliation institution in our country is examined. Our study consists of three chapters. In the first chapter of our study, we have examined the understanding of restorative justice that constitutes the intellectual infrastructure of the reconciliation institution and alternative dispute resolution methods, including settlement methods, such as reconciliation institution. In the second chapter, we examined the historical development of the reconciliation institution and its implementation in Turkish and international law. Then we compared and discussed the reconciliation institution principles and the criminal procedure principles. In the last section, we have examined the implementation of the reconciliation institution in our country and revealed its deficient and controversial aspects.